Serce w nerwach

2012-04-02 4:00

Kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, duszności, osłabienie, uczucie lęku - te niepokojące objawy nie muszą sygnalizować zawału, mogą być natomiast symptomem nerwicy serca.

To stan, w którym występują objawy wskazujące na zaburzenia czynności różnych narządów wewnętrznych, głównie serca. W dodatku badania lekarskie nie wykazują żadnych chorób czy zmian w układzie krążenia.

Źródłem zaburzeń nerwicowych są zazwyczaj nieuświadomione problemy natury emocjonalnej, najczęściej wewnętrzne konflikty np. między dążeniami a możliwościami czy pragnieniami a normami społecznymi. Przyczyną nerwic może być także deficyt opieki w dzieciństwie lub nieodreagowany uraz (trauma).

To nie zawał serca

Dolegliwości bólowe w nerwicy serca mogą być bardzo nieprzyjemne. Zwykle dotyczą okolicy przedsercowej. Mogą mieć charakter kłujący, przeszywający, tępy lub gniotący. Czasem trwają kilkanaście minut, a niekiedy utrzymują się przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Ich cechą wspólną jest to, że w przeciwieństwie do bólów zawałowych nie promieniują do innych części ciała. Ponadto nie ustępują po zażyciu nitrogliceryny i nie mają związku z wysiłkiem fizycznym. Zmniejszają się za to lub natychmiast ustępują pod wpływem leków działających na układ nerwowy.

Napad nerwicowy

Bardzo często objawom nerwicy serca towarzyszą niepokój psychiczny i ruchowy, stany lękowe, wzmożona potliwość dłoni, stóp, okolic pachowych, ziębnięcie stóp i rąk, czerwienienie się lub blednięcie. Czasami niepokój i pobudzenie psychoruchowe mają bardzo silny charakter. W takim przypadku nazywany jest napadem nerwicowym i z reguły wymaga podania leków.

Najważniejsza psychoterapia

Istotną rolę w leczeniu nerwicy serca odgrywa psychoterapia. Zanim jednak zostanie ona ustalona, konieczne jest dotarcie do przyczyn choroby, czyli wykrycie i usunięcie szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego. Ważna jest też jest zmiana stylu życia, uregulowanie godzin snu, racjonalna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. W razie konieczności, np. podczas napadów nerwicowych, stosuje się środki farmakologiczne obniżające napięcie układu nerwowego.

Aby złagodzić objawy:
- Śpij nie krócej niż 6 godz. i nie dłużej niż 8 godz.
- Co dzień spaceruj co najmniej 0,5 godz.
- Jedz dużo pomarańczowych, czerwonych i ciemnozielonych warzyw i owoców.
- Zamiast kawy pij sok pomarańczowy.
- 2 razy w tygodniu jedz tłuste morskie ryby.
- Spotykaj się z przyjaciółmi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki