Porady
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl porady edukacja Kiedy OPŁACA SIĘ przejść na EMERYTURĘ

Kiedy OPŁACA SIĘ przejść na EMERYTURĘ

23.01.2013, godz. 02:00
Kiedy opłaca się przejść na emeryturę
foto:

Masz zamiar przejść wkrótce na emeryturę? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze się zastanów. Sprawdź, czy bardziej opłaca ci się złożyć wniosek o przyznanie świadczenia jeszcze w lutym, czy lepiej poczekać do marca.

1 marca to data bardzo ważna dla każdego przyszłego emeryta. Dlaczego? Od tego dnia obowiązuje nowa wysokość tzw. kwoty bazowej, a jednocześnie świadczenia są waloryzowane. W związku z tym każdy, kto wybiera się w najbliższym czasie na emeryturę, ma do wyboru dwie możliwości - może się pospieszyć i złożyć papiery w ZUS jeszcze do końca lutego albo się wstrzymać i zgłosić wniosek o emeryturę dopiero w marcu. Od tego, kiedy przyszły emeryt wystąpi do ZUS o przyznanie emerytury, będzie zależał sposób wyliczenia świadczenia, a więc i jego wysokość.

Wyższa część socjalna i...

Kwota bazowa (wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, ogłasza ją prezes GUS w terminie do siódmego dnia roboczego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przeprowadzana jest waloryzacja) ma istotny wpływ na wysokość nowo przyznawanych emerytur. Po pierwsze decyduje o wysokości tzw. części socjalnej emerytury, po drugie wysokość kwoty bazowej ma wpływ na tzw. podstawę wymiaru świadczenia. Zarówno przy obliczaniu części socjalnej emerytury, jak i podstawy wymiaru ZUS uwzględnia kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie. Każdy, kto złoży wniosek w marcu, będzie miał emeryturę wyliczoną na podstawie nowej kwoty bazowej. Zwykle w kolejnych latach jest ona wyższa od poprzednio obowiązującej. Dzięki temu zwiększa się tzw. część socjalna emerytury, która jest wyliczana dla każdego emeryta - wynosi ona 24 proc. kwoty bazowej. Czyli przyszły emeryt, który złoży wniosek w marcu zamiast w lutym, zyska co miesiąc na samej części socjalnej emerytury.

...wyższa podstawa wymiaru

Poza tym wielkość kwoty bazowej jest uwzględniana przy obliczaniu tzw. podstawy wymiaru, czyli kwoty, która służy do wyliczenia pozostałej części emerytury. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (czyli stosunek twoich zarobków w wybranych przez ciebie latach do przeciętnych wynagrodzeń w tych latach) przez kwotę bazową. Wyższa podstawa oznacza wyższą emeryturę. Zarówno przy obliczaniu części socjalnej emerytury, jak i podstawy wymiaru ZUS uwzględnia kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie.

Nowa kwota bazowa albo waloryzacja

Jeżeli zatem zdecydujesz się na złożenie wniosku w lutym, ZUS wyliczy ci emeryturę na podstawie starej (jak do tej pory zawsze niższej) kwoty bazowej, ale od marca będziesz mógł skorzystać z waloryzacji. Natomiast gdy twoje dokumenty trafią do ZUS dopiero w marcu, twoje świadczenie zostanie wyliczone przy uwzględnieniu nowej, wyższej kwoty bazowej, ale będzie waloryzowane dopiero od 1 marca przyszłego roku.

Bożena Gólska (56 l.), sprzedawczyni, Białystok (woj. podlaskie):

- Mam już 30 lat stażu pracy i wkrótce będę mogła przejść na emeryturę. Słyszałam, że niedługo mają się zmienić przepisy dotyczące naliczania kwoty bazowej do później wypłacanego świadczenia emerytalnego. Zastanawiam się, czy bardziej korzystne byłoby dla mnie przejście na emeryturę przed zmianą przepisów, czy lepiej poczekać na tę zmianę. Obawiam się jednak, że po wprowadzeniu nowego prawa raczej na tym stracę, niż zyskam.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: