Porady
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl porady miejsca kultu Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku

04.04.2010, godz. 02:00
Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku
foto: Brak agencji
Bazylika Matki Bożej z Guadalupe jest największym sanktuarium maryjnym na świecie. Do świątyni w Meksyku przybywa rocznie nawet 14 milionów pielgrzymów. W 1531 roku Matka Boża objawiła się biednemu Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac.

W 1531 roku Matka Boża objawiła się biednemu Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac. Ostatniego dnia objawień doszło do cudownego powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Objawienie, o którym mowa, jest najstarszym objawieniem maryjnym oficjalnie uznanym przez Kościół katolicki. Biskup Juan de Zumárraga początkowo nie dowierzał relacjom Juana Diego, który przysięgał na Boga, że na wzgórzu ukazała mu się Matka Boża i życzyła sobie, by ludzie wznieśli na nim świątynię.

Maryja poleciła Diego, aby ten następnego dnia wspiął się na górę i zerwał kwitnące tam kwiaty. Wtedy ukazała się ponownie i sama ułożyła je w wiązankę, po czym ukryła je pod tilmą (indiańskim płaszczem) i poleciła zanieść całość do biskupa. Kiedy Juan Diego zjawił się w rezydencji biskupa i odsłonił tilmę, kwiaty wypadły na podłogę. Na płaszczu zdumiony biskup ujrzał niezwykły obraz Maryi. Zdruzgotany swoim wcześniejszym niedowierzaniem, upadł przed cudownym wizerunkiem na kolana. Obraz umieścił w swojej prywatnej kaplicy domowej, a następnie, w uroczystej procesji, przeniósł do kaplicy wybudowanej w pobliżu wzgórza Tepeyac.

Nazwa Matka Boża z Guadalupe nie wywodzi się od nazwy miejscowości ani żadnej innej nazwy geograficznej. Być może pochodzi od określenia, które w języku nahuatl oznacza "depcząca węża". Zastąpiła ona bowiem czczonego przez Indian Quetzalcoatla (Pierzastego Węża), nawracając ich na chrześcijaństwo.

Cud na płaszczu

Niezwykły wizerunek z płaszcza - Maryję o latynoskich rysach - po raz pierwszy zbadano w 1936 roku. Wynik brzmiał: "przeanalizowane włókna nie zawierają barwników roślinnych, zwierzę- cych ani mineralnych". Również późniejsze badania nie znalazły śladów pędzla ani innych świadczących o tym, że obraz jest dziełem człowieka. Natomiast badanie przeprowadzone przez konserwatora zabytków José Sol Rosalesa dowiodło, że obraz został jednak namalowany ludzką ręką, techniką charakterystyczną dla okresu, w którym miało miejsce objawienie. Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe przedstawia Maryję w różowej tunice, okrytą błękitnym płaszczem ozdobionym gwiazdami.

Papież Jan Paweł II w 2002 roku kanonizował Indianina Juana Diego Cuauhtlatoatzina, któremu ukazała się Matka Boża. Dla Jana Pawła II Matka Boża z Guadalupe była "Matką Ameryk". Przed jej wizerunkiem modliło się i doznało łask bardzo wielu ludzi.

Informacja dla pielgrzymów:

Koszt 14-dniowej zorganizowanej pielgrzymki do Meksyku (podróż samolotem) to ponad 7500 złotych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: