KOBIETA Przepisy kulinarne
SUPER EXPRESS.pl kobieta porady Jak założyć akwarium

Jak założyć akwarium

02.10.2010, godz. 12:00
Załóż akwarium
foto: Brak agencji
Marzysz o tym, by cieszyć oczy pięknymi rybkami? Akwarystyka to hobby w sam raz dla ciebie

Akwarystyka to jedno z najbardziej interesujących, ale i czasochłonnych hobby. Dlatego jeśli myślimy o założeniu akwarium, trzeba to dokładnie przemyśleć. Wiele godzin spędzimy na jego czyszczeniu i wymianie wody. Ale dla większości miłośników rybek akwariowych to właśnie najciekawsze zajęcie!

Zanim wybierzemy się do sklepu, by kupić akwarium, musimy wybrać miejsce, w którym będzie ono stało. Warto to przemyśleć, bo potem przeniesienie pełnego zbiornika, może okazać się kłopotliwe. Zmianę miejsca źle znoszą także same ryby. Akwarium powinno przede wszystkim stać w miejscu, z którego będziemy mogli je swobodnie obserwować. Nie może jednak stać w bezpośrednim sąsiedztwie okna (szczególnie południowego). Zbyt duże nasłonecznienie sprzyja nadmiernemu rozwojowi glonów. Nie stawiajmy akwarium także przy grzejnikach i w miejscach narażonych na przeciągi.

Solidne podłoże

Kiedy już wybierzemy miejsce, czas pomyśleć o tym, na czym postawić nasze akwarium. Pamiętajmy, że napełnione wodą stanowi naprawdę duże obciążenie. Najlepiej jeśli będzie stało na specjalnej szafce pod akwarium (dostępna w sklepach akwarystycznych). Rozmiarem jest ona dopasowana do samego akwarium. Jest także tak wykonana, by udźwignąć jego ciężar. Poza tym taka podkładka ma także dodatkowo szafkę, w której możemy przechowywać pokarm i inne akcesoria do akwarium. Jeśli wybierzemy jednak tradycyjny mebel, np. komodę, trzeba pamiętać, by podłożyć pod zbiornik specjalną podkładkę zapobiegającą jego zniszczeniu.

Jaki zbiornik

Ma znaczenie nie tylko wizualne, ale też decyduje o dostępie do tlenu naszych pływających podopiecznych. O tym, ile tlenu będzie się znajdowało w wodzie, decyduje głównie to, jaka powierzchnia wody ma bezpośrednią styczność ze środowiskiem zewnętrznym (lustro wody). Warto także pamiętać, że każdy zbiornik jest w stanie pomieścić konkretną, ograniczoną liczbę ryb. "Upychanie" ich do zbyt małego zbiornika to częsty błąd początkujących akwarystów.

Wyposażenie akwarium

Oprócz samych rybek, których liczbę, wielkość i rodzaj musimy dostosować do zbiornika, niezwykle ważny jest sprzęt pomagający utrzymać akwarium. Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w filtr oczyszczający wodę. Kupując go, trzeba zwrócić uwagę na jego wydajność (ilość wody, którą jest w stanie oczyścić). Wyeliminować z akwarium nadmiar glonów pomoże nam specjalna ryba - glonojad. Warto wziąć pod uwagę tego osobnika, wybierając rybki do swojego akwarium. Dobrze też jest zaopatrzyć się w testy twardości wody i pH. Niezwykle ważne jest także oświetlenie. Potrzebne jest ono głównie roślinom. Jeśli zdecydujemy się na hodowlę rybek morskich (utrzymanie takiego akwarium jest bardzo drogie!), powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną grzałkę do wody. Aby zwiększyć wymianę gazową w akwarium, dobrze jest kupić pompkę ze specjalną kostką napowietrzającą. Na początek na pewno wystarczy zwykła membranowa, tzw. brzęczyk. Jest stosunkowo tania, ale dobrze spełnia swoją funkcję. Jej wadą może być tylko to, że jest dosyć głośna.

Ceny:

- zestaw akwariowy zawierający zbiornik, pokrywę z oświetleniem, ramkę pod akwarium, grzałkę z termostatem oraz filtr wewnętrzny kupimy za 200-500 zł (w zależności od pojemności)
- rybki akwariowe 3-7 zł
- filtr do oczyszczania wody 10-100 zł
- brzęczyk ok. 30 zł

autor: Justyna Smolińska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: