Największy diament w galaktyce: Gwiazda z diamentowym jądrem o średnicy 4000 kilometrów!

2010-09-15 0:33

Astronomowie odkryli prawdopodobnie najcenniejszy obiekt w naszej okolicy: gwiazdę, której jądro o średnicy 4000 kilometrów zbudowane jest z czystego diamentu. Jądro gwiazdy waży 10 miliardów bilionów bilionów karatów i jest większe od naszego Księżyca! Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura, niewidocznego z Polski.

Gwiazda, której jądro zbudowane jest z diamentu, to jedno z najciekawszych odkryć ostatnich lat. Diamentowe jądro ma 4 tysiące kilometrów średnicy i znajduje się ok. 50 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda jest tzw. białym karłem - kiedyś świeciła na żółto lub pomarańczowo, a z czasem zaczęła gasnąć i się kurczyć.

W pewnym momencie w wybuchu nowej mogła odrzucić zewnętrzne powłoki i jednocześnie spowodować kompresję jądra - to sprawiło, że znajdujący się w jej wnętrzu węgiel zaczął krystalizować do diamentu.

Przeczytaj koniecznie: Szybkość rozpadu radioaktywnego zależy od aktywności Słońca!

Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura. W tym samym znajdują się najbliższe Słońcu inne gwiazdy: Proxima ("Najbliższa") i Alfa Centauri.

Astronomowie nazwali gwiazdę "Lucy" od piosenki Beatlesów, "Lucy in the Sky with Diamonds". W katalogu gwiazd nosi ona oznaczenie BPM 37093.

Dla porównania: największy diament na ziemi waży 546 karaty.

Jak informuje BBC, astronomowie spodziewają się, że podobny los może czekać nasze Słońce. Kiedy już zacznie umierać, za 4,5-5 miliardów lat, skurczy się do postaci białego karła, a jądro słoneczne przerodzi się w diament.

Jak powstaje diament?

Diament powstaje, kiedy węgiel zostanie poddany na długi czas wysokiemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. To najtwardszy minerał na świecie i jeden z najtwardszych związków (pierwiastków) na świecie.

Największy brylant (oszlifowany diament) na świecie waży 546 karatów. Jego wartość ocenia się na kilkanaście milionów dolarów.

Źródło: BBC

Najnowsze