SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze emerycie walcz o swoje! Waloryzacja 2014 Emerytów czeka podwyżka świadczenia ZOBACZ TABELĘ

Waloryzacja 2014 Emerytów czeka podwyżka świadczenia ZOBACZ TABELĘ

13.01.2014, godz. 02:00
Emerytury waloryzacja tabela 1
foto: Super Express

Już za niecałe trzy miesiące emeryci i renciści będą mieli powody do radości. Od 1 marca 2014 roku ich świadczenia wypłacane przez ZUS, KRUS i inne instytucje będą wyższe. Wszystko dzięki corocznej waloryzacji rent i emerytur. Tegoroczna podwyżka będzie jednak jedną z najniższych w ostatnich latach i wyniesie 2,14 proc. To oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie o 14,19 zł na rękę, a średnio seniorzy dostaną niecałe 30 zł więcej niż dotychczas. ZOBACZ TABELĘ

1 marca to dzień, na który co roku z niecierpliwością czekają najstarsi Polacy, bo od tej daty mogą liczyć na podwyżkę przyznanych świadczeń. Podwyższone będą również wszystkie dodatki do rent i emerytur, np. pielęgnacyjny, kombatancki, za tajne nauczanie.

Wszyscy dostaną więcej

Coroczna marcowa waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów i rencistów. Podwyżkę dostaną także osoby na świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych i pomostówkach. Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS (np. górnicy, pielęgniarki, nauczyciele), jak i KRUS (rolnicy). Tak samo Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaci wyższe świadczenia emerytowanym funkcjonariuszom policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu oraz strażakom, Wojskowe Biuro Emerytalne MON - emerytowanym żołnierzom, a Biura Emerytalne Służby Więziennej - pracownikom więziennictwa. W sumie na waloryzację czeka ponad 9 milionów Polaków.

Podwyżka z urzędu

Rząd wprowadził coroczną waloryzację rent i emerytur, żeby choć częściowo zrekompensować seniorom rosnące koszty utrzymania. Odbywa się co roku w marcu i jest przeprowadzana z urzędu. Oznacza to, że ZUS sam oblicza nowe, wyższe świadczenie, nie trzeba składać wniosku.

CZYTAJ TEŻ KONIECZNIE: SPOSOBY NA PODWYŻSZENIE EMERYTURY!!!

O wysokości podwyżki decyduje tzw. wskaźnik waloryzacji. Przy jego wyliczaniu bierze się pod uwagę dwa czynniki - wysokość inflacji, czyli średnioroczny wzrost cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym, czyli podwyżki wynagrodzeń po odjęciu inflacji.

Rząd zdecydował się podnieść świadczenia jedynie o ustawowe minimum. To oznacza, że przyjmując wskaźnik inflacji, uwzględnił tylko 20-proc. wzrost płac, choć mógłby przyjąć do wyliczeń 50 proc. wzrost wynagrodzeń. Waloryzacja świadczeń przeprowadzona będzie przez pomnożenie kwoty emerytury lub renty przez wskaźnik waloryzacji. Przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji podwyższona zostanie również podstawa wymiaru waloryzowanych świadczeń.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: