PRACA W NIEMCZECH, cz. II: Gdzie szukać pracy w Niemczech - w internecie, w gazetach

2011-04-27 17:06

Pracy za zachodnią granicą szuka się tak samo, jak w Polsce, a więc na pewno warto zajrzeć na portale internetowe, do gazet codziennych, a także skorzystać z ofert agencji pośrednictwa oraz niemieckiego urzędu pracy. Zdecydowanie odradza się wyjazd w ciemno.

Znacznie lepiej i bezpieczniej zacząć szukać zatrudnienia jeszcze w kraju. W Niemczech może zająć to trochę czasu - nie będziesz wtedy zarabiać, a pieniądze, które ze sobą zabrałeś, szybko znikną.

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem przyswoić sobie chociaż podstawy języka niemieckiego. Bez jego znajomości bardzo trudno będzie ci znaleźć zatrudnienie. Jedynie w przypadku pracy sezonowej język niemiecki nie jest wymagany.

W sieci

Internet to obecnie najpopularniejsze źródło ogłoszeń, zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Możesz je znaleźć na polskich portalach albo bezpośrednio na niemieckich. Konkretnych ofert szukaj według słów kluczowych, np. branży albo miejsca zamieszkania.

>>> Praca w Niemczech - jak się przygotować, jakie są oferty

Najaktualniejsze ogłoszenia zwykle pojawiają się na stronie startowej albo w zakładce "jobs".

Jeśli nie znajdziesz nic interesującego, warto w bazie takiego portalu umieścić swoje CV (koniecznie po niemiecku!). Pracodawcy również szukają potencjalnych pracowników w sieci. Część stron ma również wersje w innych językach, np. po angielsku, francusku i coraz częściej po polsku.

W prasie

Ogłoszeń o pracę warto szukać w regionalnych i krajowych gazetach codziennych, a także tygodnikach, w których publikowane są anonse, oraz w branżowych miesięcznikach (np. budowlany "Baumeister").

Najwięcej aktualnych ofert pojawia się wydaniach sobotnich, ale nie jest to regułą, dlatego warto codziennie śledzić poszczególne tytuły.

Do najpopularniejszych należą "Handeslblatt", "Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Die Zeit", "Sueddeutsche Zeitung", "Hamburger Abendblatt", "Walsroder Zeitung", "Saarbruecker Zeitung", "Westdeutsche Zeitung", "Berliner Zeitung" i "BZ Berlin".

Codzienny zakup kilku gazet to spory wydatek, dlatego znacznie bardziej opłacalne jest szperanie po portalach redagowanych przez poszczególne dzienniki. Aktualne ogłoszenia ukazują się w zakładce Stellenmarkt.

Warto zajrzeć na

* www.sueddeutsche.de,
* fazjob. net
* jobs.zeit.de,
* www.karriere.de,
* www.bz-berlin.de

Pamiętaj jednak, że wszystkie informacje na tych stronach są w języku niemieckim.

W urzędzie pracy

Obywatele Unii Europejskiej (od maja również Polacy) mogą zupełnie bezpłatnie korzystać z ofert, jakimi dysponuje Bundesagentur für Arbeit, czyli urząd pracy. Niemiecki pośredniak ma ponad 600 filii w każdym, nawet niewielkim, mieście.

Obcokrajowców obsługuje specjalnie do tego przygotowany dział ZAV (Zentralstelle für Auslandsvermittlung). Żeby ubiegać się tam o pracę, należy zgłosić się do biura właściwego dla miejsca zamieszkania i wypełnić odpowiednie dokumenty. Urząd skontaktuje cię z potencjalnym pracodawcą.

Wakaty są prezentowane także na stronie www.arbeitsagentur.de. Zatrudnienia możesz również szukać przez polski, właściwy dla miejsca zamieszkania powiatowy urząd pracy, który dysponuje ofertami z Niemiec między innymi w ramach programu EURES.

Przez Agencje Pośrednictwa

To skuteczny, ale i ryzykowny sposób na szukanie pracy. Za pośrednictwo w jej znalezieniu należy agencji zapłacić. Zwykle opłata jest pobierana z części twojego wynagrodzenia.

Najczęściej agencje dysponują ofertami dla pracowników tymczasowych, załatwiają też zakwaterowanie. Nie licz jednak na rewelacyjne warunki. Bywa, że w jednym pokoju musi gnieździć się nawet kilka osób.

Uważaj też na oszustów. Zdarza się, że agencje pobierają opłatę za pośrednictwo, nie oferując nic w zamian albo dają pracę za głodowe stawki. Legalne i uczciwe agencje pracy powinny figurować w rejestrze Ministerstwa Pracy na stronie www.kraz.praca.gov.pl, w zakładce "Wykaz Agencji Zatrudnienia".

Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę konkretnej firmy. W Niemczech największe agencje (Arbeitsvermittlung) to między innymi Adecco, Manpower, ADP, PSA. Swoje siedziby mają w każdym większym mieście.

Polskie agencje pracy:

* www.workservice.pl
* www.bj-doradztwo.pl
* www.europajobfinder.eu

W polskich izbach handlowych

Izby handlowe to instytucje wspierające handel zagraniczny oraz polskich przedsiębiorców, działających za granicą. Posiadają one również swoje bazy danych z propozycjami pracy. To dobry sposób na jej szukanie zwłaszcza dla osób, które nie potrafią mówić biegle po niemiecku.

Oferty prezentowane są potencjalnym klientom po polsku, a w siedzibie izb bez problemu można się porozumieć z naszymi rodakami. Poszukaj najbliższej polskiej izby handlowej i się z nią skontaktuj. Namiary znajdziesz w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło "izba handlowa" plus wybrany region czy miasto.

Przydatne adresy:

* www.ihk.pl
* www.pzfgh.de/polski/
* www.pwdorg.org

Portale z ogłoszeniami: Przykładowe portale w języku polskim:

* www.mypolacy.de/ogloszenia/
* www.niemcy-praca.net/
* polen.meinestadt.de

Przykładowe portale w języku niemieckim:

* www.monster.de
* www.jobscout24.de
* www.jobpilot.de

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze