WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Glukozamina i chondroityna - dwie ważne substancje

Glukozamina i chondroityna - dwie ważne substancje

02.07.2010, godz. 02:00
Kolano
foto: Brak agencji
Glukozamina jest naturalną substancją regenerującą stawy i odbudowującą nową i zdrową chrząstkę.

Glukozamina jest naturalnie występującym aminocukrem w naszym organizmie. Wchodzi w skład podstawowej substancji odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Ten aminocukier występuje w niewielkich ilościach w pożywieniu. Najbogatsze źródła glukozaminy to raki, krewetki, kraby i małże. W okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, zwiększonej obciążalności stawów, przy nadwadze oraz w podeszłym wieku dochodzi do zmniejszenia produkcji glukozaminy przez nasz organizm. W tych okresach szczególnie ważne staje się wyrównanie jej niedoboru.

Glukozamina wzmacnia stawy oraz stymuluje syntezę kolagenu, dostarczając jego większe ilości, aby możliwa była odbudowa i regeneracja chrząstki stawowej. Chroni także ścięgna, więzadła, torebki stawowe oraz tkankę kostną. Zalecana jest zarówno w okresie rekonwalescencji, jak i w profilaktyce. Poprawia ruchomość oraz elastyczność stawów. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także zapobiega odwapnieniu kości.

Najskuteczniejszą jej odmianą jest siarczan glukozaminy. Charakteryzuje się ona bardzo dużą biodostępnością, ponieważ aż 98 proc. substancji przyjętej doustnie zostaje wchłonięte do krwiobiegu. Grupa siarczanowa potęguje efekt terapeutyczny glukozaminy. Systematyczna suplementacja siarczanem glukozaminy wzmacnia stawy, zapobiegając ich urazom podczas dużego obciążenia będącego np. wynikiem forsownego treningu. Glukozamina jest naturalnym suplementem diety niepowodującym istotnych objawów ubocznych oraz niewchodzącym w interakcję z innymi lekami. Jedynie pacjenci z cukrzycą powinni zostać poddani kontroli podczas suplementacji glukozaminą.

Chondroityna z kolei jest jednym z głównych składników chrząstki stawowej. To mukopolisacharyd odgrywający kluczową rolę w wytwarzaniu proteoglikanów, które wchodzą w skład substancji pozakomórkowej. Dzięki mechanicznym właściwościom tej substancji możliwe jest amortyzowanie sił oddziałujących na stawy. Efektem tego jest ułatwione wykonywanie ruchów. Siarczan chondroityny odbudowuje tkankę łączną, a jego właściwości wiązania wody mają istotny wpływ na tłumienie wstrząsów, którym poddawane są stawy. Chondroityna ma bardzo dobry wpływ na sprawność i wytrzymałość stawów, a w połączeniu z glikozaminą gwarantuje zwiększenie odporności zarówno stawów, jak i kości na mikrouszkodzenia. Chondroityna działa przeciwbólowo i zwiększa ruchomość stawów. Posiada dużą biodostępność, przez co jest świetnie wchłaniana z układu pokarmowego.

Zatem oprócz odpowiedniej żywności zalecane są odpowiednie suplementy diety, które zawierają wiele składników wpływających pozytywnie na chrząstkę stawową - wspomagają i wzmacniają cały układ stawów, kości i ścięgien; chronią przed postępującym procesem zwyrodnień kości i pomagają wzmacniać tkankę chrzęstną; wspomagają naturalną funkcjonalność stawów i pozytywnie wpływają na wykonywane przez nas ruchy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: