Niezbędnik Zawałowca: Serce do badania

2014-06-02 4:00

Jednym z podstawowych badań laboratoryjnych u pacjentów kardiologicznych jest profil lipidów z uwzględnieniem cholesterolu, stężenia triglicerydów i glukozy. Te wskaźniki pozwalają lekarzom ocenić m.in. ryzyko zawałów. Natomiast nieprawidłowa praca wątroby i nerek może wskazywać na wcześniej nierozpoznaną chorobę serca.

* EKG

Jedynie u pacjentów z podejrzeniem zawału serca, w pierwszej kolejności przed badaniem krwi, wykonuje się EKG. To graficzny zapis czynności bioelektrycznej serca. Na ciele pacjenta umieszczane są elektrody, które umożliwiają rejestrację pola elektrycznego i pomiar częstości rytmu serca. EKG jest również przeprowadzane w warunkach obciążenia, przy wysiłku fizycznym. U niektórych chorych wykonuje się również badanie EKG metodą Holtera, która pozwala na 24-godzinną rejestrację. Można więc uchwycić stałe

i przypadkowe zmiany.

* Echo serca

U pacjentów z chorobami kardiologicznymi wykonuje się echo serca, które kontroluje budowę mięśnia sercowego

i prawidłowość jego czynności. Echokardiografia korzysta z fal ultradźwiękowych, dzięki którym można obserwować pracę serca w czasie rzeczywistym.

* Koronarografia

U pacjentów z chorobą wieńcową wykonuje się też koronarografię, czyli inwazyjne badanie, które obrazuje naczynia wieńcowe od wewnątrz. Koronarografia jest nie tylko wykorzystywana do diagnozowania stanu tętnic wieńcowych (dzięki wszczepionemu kontrastowi), ale również do przeprowadzania zabiegów m.in. poszerzania zwężonego naczynia.

Ważne badania Przy chorobach wieńcowych:

* EKG,

* EKG metodą Holtera,

*badanie echokardiograficzne,

*próba wysiłkowa,

*koronarografia.

Przy wadach serca:

*ECHO serca,

*RTG klatki piersiowej,

*EKG.

Leczenie Farmakologiczne

Wraz z wiekiem rośnie groźba zawałów serca i udarów niedokrwiennych mózgu, ale można ją minimalizować. Jednak regularne badania i profilaktyka pozwalają kontrolować schorzenia, które są najczęstszym zabójcą Polaków. Dają też lekarzom szansę ustawienia odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Higieniczny styl życia, odpowiednia dieta i należyta troska o serce mogą w znacznym stopniu wykluczyć ryzyko zgonu z tego powodu. Pomocna jest również farmakologia. W aptekach dostępne są leki bez recepty

(np. Polocard), które chronią serce przed powstawaniem zatorów

i zakrzepów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki