WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Super Dom i Mieszkanie. Dom ekologiczny

Super Dom i Mieszkanie. Dom ekologiczny

30.03.2017, godz. 15:50
Dom ekologiczny
Dom ekologiczny foto: shutterstock

Dom ekologiczny to dom wybudowany z myślą o poszanowaniu energii – budowa i eksploatacja domów pochłaniają około 40 proc. energii wykorzystywanej w całej Europie.

Dlatego budując dom ekologiczny, wybierajmy materiały jak najmniej przetworzone, np. drewno. Im większej liczbie energochłonnych procesów jest poddawany wyrób budowlany, tym więcej strat dla środowiska. Mało tego – nie kupujmy materiałów daleko od miejsca budowy. Przewóz oznacza spaliny i emisję dwutlenku węgla. Dom ekologiczny to dom energooszczędny. Budując go, musimy więc pamiętać o odpowiednim projekcie, ociepleniu, izolacji, energooszczędnych oknach, drzwiach i bramie garażowej. Lepiej wybrać energooszczędne okno z ramą z lokalnego gatunku drewna niż okno z PCW z aluminiowymi osłonami. Wykańczając dom, zrezygnujmy z egzotycznego drewna, a jeśli to tylko takie, które ma znak towarowy FSC zaświadczający, że pochodzi ono z planowej gospodarki leśnej.

Ważna jest również odpowiednia forma pozyskiwania ciepła, ciepłej wody użytkowej i energii. Najlepiej korzystać z odnawialnych źródeł. Należy unikać szkodliwych związków chemicznych – formaldehydu, fenoli, toluenu, ksylenu, styrenu – w materiałach budowlanych. Budując, wybierajmy materiały łatwe do usunięcia po okresie ich użytkowania lub takie, które można ponownie wykorzystać.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: