WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Szlak rowerowy doliną Ruhry (Ruhrtal-Radweg)

Szlak rowerowy doliną Ruhry (Ruhrtal-Radweg)

07.11.2016, godz. 00:00
Szlak rowerowy doliną Ruhry (Ruhrtal-Radweg)
foto:

Rowerzystom w Niemczech można tylko pozazdrościć. Drogi rowerowe budowano tam już w latach 30-tych ubiegłego wieku. Kilkadziesiąt lat doświadczeń spowodowało, że rozwiązania w tym względzie są tutaj jednymi z najlepszych w Europie. Północna Nadrenia-Westfalia, gdzie w ostatnich 20 latach w tworzenie infrastruktury rowerowej zainwestowano prawie miliard euro, zdecydowanie wiedzie prym. System składa się z ponad 6 tysięcy kilometrów szlaków rowerowych. Trasy są doskonale oznakowane i opisane - funkcjonuje tu nawet specjalne wydawnictwo. Sieć wypożyczalni rowerów, serwisów i strzeżonych parkingów jest imponująca. Rower można także zabrać do pociągu. Przy szlakach rowerowych zainstalowano nawet automaty z dętkami (by pech nie popsuł dnia na rowerze).

Szlak rowerowy doliną rzeki Ruhry wije się przez wspaniałe krajobrazy rzeczne i zalesiony obszar niezbyt wysokich gór Sauerland na długości 230 km. Wzdłuż szlaku rozciągają się lasy i łąki, które przeplatają się z charakterystycznymi dla tego regionu zabudowaniami szachulcowymi, zamkami i arcyciekawymi zabytkami postindustrialnymi.

Pędząc rowerem mijamy wieże szybowe kopalni ,wielkie piece hutnicze i gazometry, które są dziś miejscami wydarzeń kulturalnych i sportowych. Przy szlaku, w krótkich odstępach znajdują się m.in.: Arnsberg ze średniowieczną starówką i klasycystyczną dzielnicą, kolebka górnictwa Zagłębia Ruhry w Muttental, Baldeneysee w Essen i wreszcie odnowiony port śródlądowy w Duisburgu z imponującym deptakiem z kawiarniami i restauracjami. Wszędzie tam warto zrobić przystanki w rowerowej podróży.

Trasa nie jest trudna i nadaje się dla rodzin z dziećmi. Przebiega głównie wzdłuż rzeki i jest wolna od ruchu samochodowego. Na pierwszych 35 kilometrach znajdują się co prawda duże wzniesienia ale dalej jest już przeważnie płasko. Początek trasy znajduje się w Winterbergu a meta w Duisburgu.

Więcej informacji: www.ruhrtalradweg.de/
Więcej informacji o turystyce w Zagłębiu Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz w Niemczech: www.germany.travel
Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)

 

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: