Uważaj na zatrucia grzybami

2010-08-09 4:00

Zatrucia grzybami zwykle są wynikiem niedoświadczenia grzybiarza, fatalnych pomyłek lub niefrasobliwości. A to oznacza, że można by ich uniknąć, gdyby grzybiarze byli bardziej ostrożni

Tymczasem ze statystyk wynika, że aż 90 proc. z tych, którzy uważają się wręcz za profesjonalnych grzybiarzy, nie ma nawet elementarnej wiedzy o grzybach! Wśród wielu takich osób do dziś panują przekonania oparte na ludowych przekazach, które rzadko albo nigdy się nie sprawdzają. I tak np. jeden z mitów mówi, że jak grzyb po polizaniu jest gorzki, to jest trujący, a jak jest przyjemny w smaku, to nie, co jest bzdurą. Podobnym mitem jest twierdzenie, że jak srebrna łyżeczka lub cebula czernieją w zetknięciu z grzybem, to jest on trujący.

Trzeba wiedzieć, że objawy zatrucia mogą wystąpić także po spożyciu grzybów jadalnych, jeśli są one źle przyrządzone czy źle przechowywane. Objawy zależą oczywiście od rodzaju grzyba. Niektóre mogą się pojawić już po kilkudziesięciu minutach, inne po kilkunastu godzinach, a nawet po dwóch dniach.

Po spożyciu grzybów zawierających substancje muskarynowe (np. borowik szatański, gołąbek wymiotny, wieruszek ciemny) mogą pojawić się obfite, zlewne poty, ślinotok, łzawienie, nudności, wymioty, bóle brzucha, czasami biegunka, zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca, zaburzenia widzenia, spadek ciśnienia tętniczego, nawet zapaść.

Po spożyciu muchomora sromotnikowego najczęściej występują bóle głowy, nudności, wymioty i biegunka, nierzadko krwawa. Ból brzucha bywa często zlokalizowany w okolicy wątroby.

Większość zatruć grzybami, w tym niemal wszystkie zakończone zgonem, są spowodowane spożyciem muchomora sromotnikowego. Wynika to również z tego, że zanim chory trafi do lekarza, mija sporo czasu, a czas jest tu wielkim sprzymierzeńcem. Jeśli pomoc nie nadejdzie szybko, dochodzi do groźnych uszkodzeń nerek i wątroby.

W przypadku, gdy objawy występują krótko po spożyciu potrawy, należy jak najszybciej sprowokować wymioty, a wymiociny zabezpieczyć do analizy. W miarę możliwości należałoby także zabezpieczyć do analizy kał chorego oraz resztki spożytej potrawy, co umożliwi identyfikację gatunku grzyba poprzez analizę mikroskopową.

W każdym przypadku, nawet tylko niewielkich gastrycznych dolegliwości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki