Zachowaj doskonałość kostnej architektury

2010-06-30 4:00

Układ kostny jest niezwykle ważny. Dzięki niemu możemy stać prosto, poruszać się - po prostu żyć.

Trzeba przyznać, że "budowla" ludzkiego ciała opiera się na architektonicznym kunszcie. Te sklepienia krzyżowo-żebrowe (klatka piersiowa)... Te ruchome przypory (kończyny) i łuki! (łopatki)... Te podcienia (miednica) i wąskie, renesansowe kolumienki (palce)... A to sklepienie (czaszka)... W sumie - idealna, boska konstrukcja.

Genialna architektura

Kości nie tylko podpierają "wieżowce" naszych ciał, ale chronią ich zawartość. Czaszka osłania mózg, kręgosłup chroni szyb "windy", którą mózg wysyła paczki z rozkazami na niższe kondygnacje. Serce i płuca są bezpieczne w swojej klatce z żeber. Kości to doskonałe "materiały budowlane". Lekkie, a jednocześnie mocne, wyprofilowane i gładkie. Łączy je misterny system stawów i ścięgien.

Ponieważ dzięki właśnie m.in. stawom ta nasza budowla może być ruchoma, elastyczna i dynamiczna, warto o nie odpowiednio zadbać i unikać rozmaitych zagrożeń. Bodaj największym z nich jest otyłość, która powoduje nadmierne obciążenia stawów. Te zaś, zniszczone, zamiast nam służyć, sprawiają jedynie ból.

Wśród zagrożeń czyhających na nasze stawy są także liczne, związane z nimi choroby. Jedną z nich jest osteoartroza, sprowadzająca nie tylko ból, ale także utrudniająca choremu poruszanie się. Na szczęście współczesna medycyna radzi sobie z nią coraz lepiej.

Groźne zwyrodnienie

Zwyrodnienie stawów (osteoartroza) dotyka w wielu krajach nawet 20 proc. osób powyżej czterdziestego roku życia. Jest chorobą, na którą cierpią przede wszystkim osoby w wieku powyżej 50. roku życia. To powolne, rozwijające się i postępujące w miarę upływu lat upośledzenie funkcji stawów na skutek przeciążeń. Przeciążenia te, tzw. mikrourazy, powodują zniszczenie i zniekształcenie stawów. Są one najczęściej następstwem biernego trybu życia (mała aktywność ruchowa, brak codziennych ćwiczeń, brak ruchu) czy rozmaitych urazów. Osteoartroza występuje też bardzo często u osób otyłych.

Na szczęście do walki z osteoartrozą wkraczają coraz lepsze, coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze środki oparte na kwasie hialuronowym. Jego pochodne wykorzystywane były w lecznictwie od 1974 r., jednakże zainteresowanie nim znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat.

Badacze potwierdzili już, że specyfiki zawierające kwas hialuronowy nie tylko działają przeciwbólowo i poprawiają funkcję stawu, ale prawdopodobnie wykazują również działanie modyfikujące przebieg choroby.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki