Zadbaj o włosy po zimie

i

Autor: Shutterstock

Sekrety zdrowia i urody. Zadbaj o włosy po zimie Osłabione, łamliwe, matowe, przesuszone

2016-02-24 3:00

Włosy nie lubią zimy. I to nie tylko dlatego, że nosimy czapkę i rujnujemy fryzurę. Włosy źle znoszą przesuszone powietrze w pomieszczeniach, zmiany temperatury i zimową dietę z mniejszą ilością witamin.

Włosy przez zimę stają się łamliwe, tracą blask i sprężystość. Niekiedy zaczynają się także przetłuszczać.

Gdy wypadają i są łamliwe

Osłabione i wypadające włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Stosować trzeba szampony przeznaczone do osłabionych włosów, myć włosy delikatnie i rozczesywać je szczotką z włosia. Nie powinno się takich włosów spinać ani wiązać. Nie wycierajmy ich energicznie ręcznikiem. Do pielęgnacji używajmy szamponów i odżywek regenerujących z aminokwasami, olejami czy miodem. Warto włosy płukać chłodną wodą (to zamyka łuski) i suszyć chłodnym strumieniem powietrza. Mokrych włosów nie powinno się rozczesywać grzebieniem o gęstych zębach. Najpierw trzeba uporać się z końcówkami, dopiero potem z częścią u nasady.

Gdy rozdwajają nam się końcówki, najlepiej udać się do fryzjera, który skróci włosy. Do mycia warto używać szamponów i odżywek do włosów suchych i zniszczonych. Raz lub dwa razy w tygodniu nałożyć maskę regenerującą.

Przetłuszczające się włosy

Większość dermatologów jest zdania, że włosy trzeba myć zależnie od potrzeb, czyli wtedy, kiedy są nieświeże. Jeżeli zdarza się to co dwa, trzy dni, można używać szamponów do włosów przetłuszczających się. Jeśli jednak włosy wymagają codziennego mycia, zdecydowanie lepiej sprawdzi się łagodny szampon o neutralnym pH kupiony w aptece. Przetłuszczająca się skóra głowy zawsze wymaga bardzo starannej pielęgnacji, ponieważ nadmiar tłuszczu sprzyja pojawianiu się łupieżu. Pamiętajmy jednak, że mimo intensywnego łojotoku końce włosów mogą być bardzo przesuszone. Nie rezygnujmy więc z odżywek, ale nakładajmy je tylko na końcówki.

Dieta pomoże

Nasza dieta ma ogromne znaczenie dla wyglądu włosów. Warto jeść ryby, np. łososia, który zawiera kwasy omega-3, witaminę B12, żelazo i jest doskonałym źródłem białka. Szczególnie kwasy omega-3 korzystnie wpływają na zdrowie skóry głowy i kondycję włosów. W naszej diecie nie powinno zabraknąć również ciemnozielonych warzyw, np. szpinaku czy brokułów, które są bogatym źródłem witaminy A, żelaza i wapnia. Warto jeść także rośliny strączkowe, które dostarczają nam białko, żelazo, cynk i biotynę. Orzechy dostarczą nam kwasów tłuszczowych i cynku. Cenne są jajka - zawierają biotynę i witaminę B12. Witamin z grupy B dostarczą nam także pełnoziarniste produktu zbożowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki