ROZRYWKA Gwiazdy Teleshow Kultura Disco-Polo
SUPER EXPRESS.pl wiadomości gwiazdy Wdowa po Wajdzie apeluje do Andrzeja Dudy i staje w obronie Romana Polańskiego

Wdowa po Wajdzie apeluje do Andrzeja Dudy i staje w obronie Romana Polańskiego

24.11.2016, godz. 10:30
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
foto: © AKPA

Wdowa po Andrzeju Wajdy napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy oraz do ministra kultury Piotra Glińskiego. Krystyna Zachwatowicz-Wajda staje w obronie Romana Polańskiego, który przez postepowanie sądowe nie może przyjechać do Polski.

Krystyna Zachwatowicz-Wajda napisała dwa listy do prezydenta i ministra kultury. Oba zostały wysłane 9 listopada, ale dopiero teraz zostały upublicznione na łamach "Gazety Wyborczej". Wdowa po Wajdzie w liście do Andrzeja Dudy dziękuje mu za obecność podczas nabożeństwa żałobnego jej męża, a zarazem zwraca się z prośbą o zaniechanie konkretnych działań wobec Romana Polańskiego. Przypomnijmy, że od lat toczy się śledztwo w sprawie wykorzystania nieletniej przez reżysera.  Kobieta zwróciła się z prośbą do prezydenta o zaniechanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości dalszych kroków uniemożliwiających Polańskiemu przyjad do Polski. Jak argumentuje chciałaby móc "razem z Romanem pójść na grób mego męża"

List wdowy po Wajdzie do prezydenta Andrzeja Dudy - treść

"Szanowny Panie Prezydencie,

dziękuję Panu za obecność na nabożeństwie żałobnym w intencji mego męża Andrzeja Wajdy. Na pewno słyszał Pan wśród pożegnań – list od Romana Polańskiego. Nie mógł przyjechać na pogrzeb, choć bardzo tego chciał, jako jeden z najdawniejszych i najbliższych naszych przyjaciół. Powodem było ogłoszenie przez ministra Ziobrę daty rozprawy kasacyjnej korzystnego dla niego wyroku sądu w sprawie ekstradycji i obawy nasze i Jego żony o możliwe w tej sytuacji aresztowanie.

Zwracam się z prośbą do Pana o spowodowanie zaniechania przez Ministerstwo Sprawiedliwości dalszych kroków uniemożliwiających Romanowi Polańskiemu przyjazd do Polski. Chciałabym móc razem z Romanem pójść na grób mego męża".

W liście do ministra kultury, Piotra Glińskiego, wdowa po Wajdzie poprosiła, aby zaprzestał zmian, jakie chce wprowadzić w Muzeum II Wojny Światowej. Przypomnijmy, że Piotr Gliński ogłosił zamiar połączenia dwóch instytucji: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte. W wyniku takiego działania miałaby zostać nowa państwowa instytucja kultury: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku

ZOBACZ: Roman Polański zrezygnuje z nagrywania filmu w Polsce? Stracimy na tym miliony dolarów!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: