WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska PIERWSZY DZIEŃ astronomicznej WIOSNY już 20 MARCA. Dlaczego nie 21 marca

PIERWSZY DZIEŃ astronomicznej WIOSNY już 20 MARCA. Dlaczego nie 21 marca

14.03.2012, godz. 19:10
Od soboty wiosna
foto:

Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny? Dlaczego astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, a kalendarzowa dopiero 21 marca? W 2012 roku w Polsce astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca o godz. 6:14, czyli w momencie równonocy wiosennej, gdy Słońce przekroczy punkt Barana na równiku niebieskiem.

Różnica między kalendarzowym a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca. W 2012 roku astronomiczna wiosna przyjdzie dzień wcześniej niż wskazują kalendarze, 20 marca o godzinie 6:14 czasu środkowoeuropejskiego. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego (najdłuższego dnia roku).

Dlaczego daty rozpoczęcia astronomicznej wiosny wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień?  O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na równiku niebieskim.

Co to jest punkt Barana? Punkt Barana to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki (wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi) z równikiem niebieskim,  zwany również punktem równonocy wiosennej. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana jest początkiem wiosny astronomicznej.

W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. Tylko w 2011 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadł na 21 marca. Wszystkie kolejne do roku 2047 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2048 roku - 19 albo 20 marca. Według wyliczeń naukowców kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest właśnie ruch punktu Barana.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: