Se.pl wiadomości polska PIERWSZY DZIEŃ astronomicznej WIOSNY już 20 MARCA. Dlaczego nie 21 marca

PIERWSZY DZIEŃ astronomicznej WIOSNY już 20 MARCA. Dlaczego nie 21 marca

14.03.2012, godz. 19:10 / aktualizacja 24.04.2012, godz. 22:19
Od soboty wiosna
foto:

Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny? Dlaczego astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, a kalendarzowa dopiero 21 marca? W 2012 roku w Polsce astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca o godz. 6:14, czyli w momencie równonocy wiosennej, gdy Słońce przekroczy punkt Barana na równiku niebieskiem.

Różnica między kalendarzowym a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca. W 2012 roku astronomiczna wiosna przyjdzie dzień wcześniej niż wskazują kalendarze, 20 marca o godzinie 6:14 czasu środkowoeuropejskiego. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego (najdłuższego dnia roku).

Dlaczego daty rozpoczęcia astronomicznej wiosny wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień?  O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na równiku niebieskim.

Co to jest punkt Barana? Punkt Barana to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki (wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi) z równikiem niebieskim,  zwany również punktem równonocy wiosennej. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana jest początkiem wiosny astronomicznej.

W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. Tylko w 2011 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadł na 21 marca. Wszystkie kolejne do roku 2047 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2048 roku - 19 albo 20 marca. Według wyliczeń naukowców kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest właśnie ruch punktu Barana.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: