WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska POGODA: Gdzie mogą wystąpić TRĄBY POWIETRZNE, TORNADA w poniedziałek, 16.07.2012

POGODA: Gdzie mogą wystąpić TRĄBY POWIETRZNE, TORNADA w poniedziałek, 16.07.2012

16.07.2012, godz. 20:57
Trąba powietrzna, tornado w Polsce 14.07.2012
W miejscowości Wycinki (woj. pomorskie) nawałnica zniszczyła domek letnikowy. Pod budynkiem zginął 60-letni Piotr Bochniak. foto: SE/EAST NEWS

Czy trąby powietrzne, który nawiedziły północ Polski w sobotę, 14.07.2012 mogą się powtórzyć w najbliższych dniach? Gdzie i kiedy mogą wystąpić tornada? Synoptycy przewidują, że gwałtownych trąb powietrznych spodziewać się mogą mieszkańcy województw północnych i południowych. Na pozostałym obszarze Polski ryzyko wystąpienia tornad jest niewielkie, ale na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu Zachodnim pojawią się burze, silny wiatr oraz możliwe opady gradu. Trąby powietrzne tworzą się już na południu, m.in. w okolicy Tychów.

Kiedy w sobotnie popołudnie 14.07.2012 w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim szalały trąby powietrzne, mieszkańcy tych regionów kraju nie byli przygotowani na nadejście żywiołu.

Meteoroldzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mieli kilka godzin, by ostrzec ludzi przed nadciągającym kataklizmem. Nie zrobili tego, bo w weekendy IMiGW pracuje w okrojonym składzie. Od momentu utworzenia się chmury burzowej, do uderzenia tornada m.in. w Borach Tucholskich minęło ok. 4 godzin.

Synoptycy i klimatolodzy nie potrafią ze zbyt dużym wyprzedzeniem przewidzieć występowania trąb powietrznych, ale wskazują na pewne symptomy tych niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Klimatolog dr hab. Halina Lorenc z IMiGW w rozmowie z Polską The Times powiedziała, że ryzyko wystąpienia tornad zwiększa się i w sierpniu będzie jeszcze większe.

Pogoda długoterminowa. Czy będą burze, grad i trąby powietrzne?

Ochłodzenie, które przyszło w połowie lipca 2012 utrzyma się maksymalnie do 25 lipca. Rozpoczynający się właśnie tydzień 16-22 lipca upłynie pod znakiem opadów deszczu, burz, które miejscami mogą przybierać formę nawałnic. Mogą się także tworzyć trąby powietrzne.

W poniedziałek po południu burze pojawiły się na Pomorzu Zachodnim, na Śląsku i na Mazowszu. Na południu kraju formują się też leje trąb powietrznych.

BURZE w Polsce ONLINE: Aktualizowane informacje o burzach na mapach znajdują się na portalu Blids.de.

Mapa na portalu Blids.de pokazuje burze w Polsce w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Polska jest pod wpływem wyżu, z zachodu Europy płynie do naszego kraju chłodniejsze i wilgotne powietrze polarno-morskie. To starcie się dwóch frontów atmosferycznych - chłodnego z gorącym i wysokie różnice temperatur są warunkiem występowania trąb powietrznych.

Temperatury w Polsce w tym tygodniu nie przekroczą 22 st. C. Najchłodniej będzie we wtok 17.07. na północy kraju, zaledwie 17 st. C. Najcieplej w czwartek 19.07. na południu, do 26 st. C. Na przeważającym obszarze kraju wystąpią opady deszczu, burze, a nawet gradobicia.

Meteorolodzy ostrzegają, że szczególnie w części północnej kraju oraz podczas burz wystąpią porywy wiatru do 65 km/h.

Po 25 lipca do Polski wrócą upały. Sierpień powita nas temperaturami powyżej 30 st. C. Niestety wtedy właśnie zwiększy się ryzyko tworzenia się trąb powietrznych. Zwłaszcza na północy kraju gdzie będą się ścierały chłodniejsze i gorące masy powietrza.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: