Moja Mała Ojczyna: warszawska Praga. Miejsce z przyszłością

2014-09-25 17:46

Praga-Południe składa się z kilku części, a każda z nich ma zupełnie inny charakter. Ta dzielnica pamięta o swojej przeszłości i pielęgnuje tradycje, ale też śmiało patrzy w przyszłość.

Tu tradycja miesza się z nowoczesnością. Nic dziwnego, że coraz więcej osób chce tu zamieszkać. Dziś Praga-Południe ma około 180 tys. mieszkańców.

W każdym zakątku mieszka historia

Dzisiejsza Praga-Południe obejmuje dawne miejscowości przyłączone do Warszawy w wieku XVIII, XIX i XX. To występujące dziś tylko na kartach historii miasteczko Skaryszew i Kamionek. Tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w 1916 roku, dołączyły do nich Grochów, Saska Kępa, Gocław i Gocławek.

Złotym czasem dla tej dzielnicy było dwudziestolecie międzywojenne. Wtedy nastąpił jej gwałtowny rozwój, ona sama zaś bardzo wypiękniała i nabrała eleganckiego sznytu. Zamiast drewnianych budynków i baraków, zaczęto budować zachwycające modernistyczne i funkcjonalistyczne kamienice i wille. Saska Kępa stała się prawdziwą perłą pośród warszawskich osiedli i zdobyła uznanie śmietanki towarzyskiej stolicy. Praga i jej domy nie ucierpiały zbytnio podczas działań zbrojnych II wojny światowej, więc możemy się zachwycać nią również dziś.

Sama nazwa dzielnicy budzi dziś spore kontrowersje. Mieszkańcy Pragi-Południe uważają, że jest ona sztuczna i myląca, dlatego duża ich grupa (wspierana przez aktywistów miejskich) postuluje, by została przywrócona historyczna i tradycyjna nazwa "Grochów".

Zobacz też: Moja Mała Ojczyzna : Spotkaliśmy się na Saskiej Kępie

Perspektywy na przyszłość

Ta dzielnica to nie tylko historia i tradycja. Swoje siedziby ma tu wiele zakładów przemysłowych i ważnych firm, m.in. Telewizja Polsat, Grupa ZPR (wydawca "Super Expressu"), Cadbury, czyli dawne zakłady E.Wedel, Simens czy produkujący elektronikę dla wojska Radwar. Oprócz nich cechą charakterystyczną dzielnicy są tradycyjne warszawskie bazary. Wciąż cieszą się dużą popularnością, oferują szeroki asortyment różnych towarów i są tłumnie odwiedzane przez mieszkańców całego miasta. Najpopularniejsze z nich to ten na placu Szembeka i pod Uniwersamem.

Obecnie dzielnica Praga-Południe rozwija się bardzo dynamicznie, a to za sprawą wielu nowych inwestycji mieszkaniowych. Buduje się tu zarówno luksusowe apartamenty, jak i niedrogie mieszkania rodzinne. I deweloperów, i przyszłych lokatorów przyciąga zielona okolica oraz wciąż atrakcyjne ceny gruntów i mieszkań. Nic dziwnego, że Praga-Południe staje się coraz modniejsza.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki