WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Theresa May poniosła porażkę w wyborach! Wygrała, ale przegrała. Ile mandatów zdobyli torysi?

Theresa May poniosła porażkę w wyborach! Wygrała, ale przegrała. Ile mandatów zdobyli torysi?

09.06.2017, godz. 12:10
THERESA MAY
THERESA MAY foto: AP

Ryzyko nie opłaciło się Theresie May (61 l.)! Chciała przedterminowych wyborów, by wzmocnić pozycję torysów, ale konserwatyści nie uzyskali większości w Izbie Gmin.

A miało być tak pięknie! Ogłaszając przedterminowe wybory do Izby gmin, Theresa May chciała uzyskać mandat społeczny dla negocjacji z Brukselą w sprawie Brexitu i wzmocnić pozycję torysów. Ale potem sondaże zaczęły wskazywać na topniejące poparcie konserwatystów. Niektóre przepowiadały minimalną jedynie przewagę nad laburzystami. Wybory potwierdziły słabą pozycję torysów. Co prawda teoretycznie wygrali, bo uzyskali najwięcej mandatów i 42 proc. głosów, podczas gdy by móc samodzielnie stworzyć rząd, potrzebowaliby ich 326, a nie tylko 318.

ZOBACZ TEŻ: Wybory w Wielkiej Brytanii. SENSACYJNE wyniki! Kto wygrał?

Partia Pracy uzyskała z kolei 261 mandatów i 40 proc. poparcia, a jej przewodniczący Jeremy Corbyn (68 l.) triumfuje. Mimo wszystko premier stwierdziła, że kraj potrzebuje teraz „stabilności”, co odebrano jako deklarację pozostania na stanowisku mimo porażki. Część brytyjskich mediów straszy drugim referendum w sprawie Brexitu, ale jest ono mało prawdopodobne.

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: