WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat W kosmosie jest druga Ziemia!

W kosmosie jest druga Ziemia!

26.08.2016, godz. 07:00
W kosmosie jest DRUGA ZIEMIA! Co o niej wiemy?
foto:

Przełomowe odkrycie naukowców! W kosmosie istnieje planeta, którą naukowcy okrzyknęli drugą Ziemią. Na Proximie b - bo tak nazywa się planeta - panują warunki, w których mogła rozwinąć się cywilizacja podobna do naszej.

- Znaleźliśmy położoną blisko Układu Słonecznego planetę, na której może istnieć życie - ogłosił na łamach prestiżowego magazynu "Nature" zespół 30 astronomów. Badacze pod kierunkiem dr. Guillema Anglada-Escude z Londynu dokonali przełomowego odkrycia. Oto okazuje się, że w odległości zaledwie 4,2 roku świetlnego od Ziemi kręci się wokół czerwonego karła Proxima b - planeta niezwykle podobna do naszej.

Na jej trop astronomowie wpadli trzy lata temu. Od tamtej pory nie ustawali we wnikliwych obliczeniach. A choć badania nad Proximą b trwają, to już wiele o niej wiadomo. Jej masa jest o 1,3 większa niż masa Ziemi, rok trwa tam nieco więcej niż 11 ziemskich dni. Proxima znajduje się w odległości dwudziestokrotnie większej od swej gwiazdy niż my od Słońca, ale dociera tam mniej energii. Zdaniem naukowców teoretycznie może tam występować woda, a więc i życie. Może takie jak nasze?

Jest i druga strona medalu - biorąc pod uwagę nasze aktualne osiągnięcia techniczne, dotarcie na Proximę b nie byłoby łatwe. Musielibyśmy lecieć tam aż kilkadziesiąt tysięcy ziemskich lat! Ale jeżeli nagle okazałoby się, że musimy uciekać z Ziemi, nie mielibyśmy lepszej opcji. Według naukowców nie da się już znaleźć planety tak podobnej do naszej, a zarazem położonej bliżej.

Zobacz: Trzęsienie ziemi we Włoszech. 10-latka wydobyta po 17 godzinach spod gruzów [WIDEO]

Źródło: RUPTLY/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: