O. Jan Maria  Szewek

i

Autor: Newsflare/Tarbouriech Roseline via AP O. Jan Maria Szewek

Wielki Piątek: Pokora Chrystusa drogą do nieba

2017-04-14 4:00

Ojciec Jan Maria Szewek tłumaczy "Super Expressowi", czym jest Triduum Paschalne i opowiada o zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi.

"Super Express": - Co dokładnie oznacza Triduum Paschalne i dlaczego to dla katolików najważniejszy czas w roku?

O. Jan Maria Szewek: - Misją Chrystusa było odkupienie człowieka i wyzwolenie go z kajdan grzechu. Triduum Paschalne to jedno wielkie święto, które zaczęło się wczoraj wieczorem i trwa trzy doby. Chrystus odkupił człowieka, umierając na krzyżu i zmartwychwstając. Święta Wielkanocne są nazywane często świętem świąt, świętem nad świętami. Bo w te dni spełnia się misja Chrystusa, czyli odkupienie człowieka. W Wielki Czwartek ustanowione zostały dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii. Do południa kapłani gromadzili się wokół pasterza diecezji, żeby podziękować za dar kapłaństwa i odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Nastąpiło też błogosławieństwo świętych olejów oraz konsekracja krzyżma. Będą one potem używane do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych czy kapłaństwa. Z kolei wieczorem wierni zgromadzili się na mszy Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne. Jednym z obrzędów tej mszy jest obmycie nóg. Bo Chrystus obmył nogi swoim uczniom - apostołom. Pokazał w ten sposób, że istotą kapłaństwa powinna być służebność w duchu pokory. Bo grzech przyszedł na świat przez pychę. A Bóg uniżył się, stał się człowiekiem i umarł za nas na krzyżu. Obrzędy Wielkiego Czwartku pokazują, że m.in. pokora jest drogą do nieba.

- Dziś z kolei Wielki Piątek, czyli wspomnienie męki i śmierci Jezusa. Tego dnia nie ma mszy świętej tylko nabożeństwo - liturgia Męki Pańskiej. Na czym polega?

- Podczas nabożeństwa Wielkiego Piątku są dwa bardzo ważne elementy. Liturgia Słowa, podczas której odczytywana jest cała pasja, czyli męka Chrystusa. Drugim jest adoracja Krzyża. Na co dzień w kościele klękamy przed Chrystusem w tabernakulum. W Wielki Piątek przyklękamy przed Krzyżem, żeby w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność za śmierć Jezusa na Krzyżu.

- Wreszcie Wielka Sobota. Zdaje się, że część wiernych najmniej zdaje sobie sprawę z symboliki tego dnia, sprowadzając go jedynie do święcenia pokarmu.

- W Wielką Sobotę w ciągu dnia adorujemy Chrystusa złożonego w grobie. Najważniejszym punktem jest msza Wigilii Paschalnej po zmroku, w nocy. Jej pierwszym ważnym elementem jest błogosławieństwo ognia, od którego podpala się paschał, który wprowadza się do wygaszonej, ciemnej świątyni. Od paschału ludzie rozpalają swoje świece, które trzymają w dłoniach. To piękny symbol, który pokazuje, że Chrystus wyzwolił człowieka, przeprowadził go z ciemności do światłości, z niewoli do wolności, ze śmierci do życia. Drugim ważnym elementem jest Liturgia Słowa. Składa się ona aż z dziewięciu czytań, które opowiadają o dziele stworzenia i odkupienia. Kolejny element to liturgia chrzcielna. Większość z nas przyjmuje chrzest w wieku niemowlęcym. Przyrzeczenia w naszym imieniu składają rodzice i chrzestni. Podczas Wigilii Paschalnej robimy już to osobiście. Wyrzekamy się zła i wyznajemy naszą wiarę. Następny element, i najważniejszy, który jest w każdym dniu Triduum - to komunia święta. Wigilia Paschalna może być zakończona procesją rezurekcyjną. Jeżeli nie jest to procesja, musi się odbyć z samego rana w Wielką Niedzielę tuż przed pierwszą mszą św. Dzieje się tak, gdyż Ewangelia wyraźnie zaznacza, że jak niewiasty przyszły do grobu skoro świt, to on był już pusty. A więc zmartwychwstanie miało miejsce w nocy. Dlatego procesja może odbyć się na zakończenie mszy Wigilii Paschalnej bądź z samego rana.

Zobacz też: Zajączek wielkanocny - czy w Polsce wręcza się prezenty wielkanocne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki