Podwójne życie Haliny

2013-12-23 3:00

Idealna żona i matka, doskonała gospodyni, piękna kobieta, a przy tym superszpieg brytyjskiego wywiadu o pseudonimie Knopf. Halina Szymańska niemal przez całą wojnę przekazywała wywiadowi brytyjskiemu i francuskiemu strategiczne plany Hitlera

Początek II wojny światowej, Halina Szymańska, żona ostatniego polskiego attaché wojskowego w Berlinie, spotyka się z Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry. Polka chce się dowiedzieć, co się stało z jej mężem, Antonim, który przedostał się do Polski, by walczyć z Niemcami.

Propozycja nie do odrzucenia

Krótkie spotkanie z Canarisem miało ogromny wpływ na dalsze losy Szymańskiej. To wtedy admirał przekonuje ją do rozpoczęcia współpracy z brytyjskim wywiadem. Canaris był członkiem antyhitlerowskiej organizacji Czarna Orkiestra. Zależało mu na odsunięciu Führera od władzy i sprzymierzeniu się z aliantami.

Canaris w zamian za współpracę obiecuje Szymańskiej i jej trzem córkom bezpieczną podróż do Szwajcarii. W Brnie staje się ona Haliną Czarnowską, pracuje w polskiej ambasadzie jako maszynistka. W dokumentach MI6 (brytyjskiego wywiadu) figuruje jako Knopf.

Dla aliantów jest cennym szpiegiem, który przekazuje informacje wprost z Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu. O jej znaczeniu świadczy fakt, że spotykał się z nią szef MI6 Stewart Menzies. To Knopf opowiedział Anglikom o planach inwazji na Maltę w 1942 r., ofensywie Afrika Korps, rozkazie Hitlera zdobycia Stalingradu za wszelką cenę oraz szczegółach niemieckiej inwazji na ZSRR. Za jej pośrednictwem do Wielkiej Brytanii trafiały też plany Canarisa, mające na celu odsunięcie od władzy Hitlera. Brytyjczycy oraz Francuzi byli pod wrażeniem jej doskonałej pamięci, potrafiła w najdrobniejszych szczegółach przekazać plany operacyjne niemieckiego dowództwa.

Orkiestra przestała grać

Współpraca z Czarną Orkiestrą zakończy się wraz z rozbiciem organizacji. Canarisa za zdradę skazano na karę śmierci.

Szymańska wiedziała, że jest cennym źródłem informacji dla aliantów, dlatego wynegocjowała od Anglików korzystne warunki. Zdawała sobie sprawę, że po wojnie nie będzie mogła wrócić do Polski. Dlatego chciała, aby jej i córkom przyznano brytyjskie obywatelstwo. Miała otrzymać takie same uprawnienia jak inni angielscy oficerowie, np. wynagrodzenie. Tuż po upadku III Rzeszy Szymańska zamieszkała w Londynie. Po szybkim rozwodzie z Antonim wzięła ślub z gen. Kazimierzem Wiśniowskim, którego znała jeszcze ze Szwajcarii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki