Super Express» Wydarzenia» Kraj» 2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ. Co to za ŚWIĘTO, znaczenie, jak jest OBCHODZONY dzień flagi. 2 MAJA 2012, 2 MAJA 2012 OBCHODY, 2 MAJA CO TO ZA ŚWIĘTO, 2 MAJA ZNACZENIE, DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ, DZIEŃ FLAGI SKĄD SIĘ WZIĄŁ, ŚWIĘTO FLAGI KIEDY, ŚWIĘTO FLAGI OBCHODY, 2 MAJA ŚWIĘTO FLAGI, FLA

2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ. Co to za ŚWIĘTO, znaczenie, jak jest OBCHODZONY dzień flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004. Obchodzi się je poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji i manifestacji politycznych. Przykładowo w Darłowie odbywa się Bieg Flagi. W Warszawie 2 maja 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski otworzy wystawę „Biało - czerwona na białym”, która w sposób niekonwencjonalny prezentuje niezwykłe dokonania Polaków pod znakiem flagi.

Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

Święto to obchodzi się poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji i manifestacji politycznych. Przykładowo, w Świnoujściu, w 2011 r. ponad 600 osób zgromadziło się na plaży, by z trzymanych białych lub czerwonych kartek utworzyć polską flagę.

W Warszawie 2 maja 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski otworzy wystawę „Biało - czerwona na białym”, która w sposób niekonwencjonalny prezentuje niezwykłe dokonania Polaków pod znakiem flagi. Wystawa będzie eksponowana przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie od 2 maja do 15 czerwca 2012 r.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida