CZAS ODKUPIĆ SWOJE EKOGRZECHY!

2015-01-02 1:00

Czyste środowisko naturalne jest naszym wspólnym dobrem. Czy o nie dbamy jak należy? Nie zawsze. Każdy z nas popełnia różne ekologiczne grzeszki. Teraz dzięki PKN ORLEN będziemy mogli wyczyścić swoje ekosumienie. A wszystko za sprawą nowego profilu na Facebooku o nazwie „Eco VITAY".

Jeśli chcemy żyć ekologicznie, to segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę i prąd, nie używamy nadmiaru detergentów. Tankujemy dobre paliwa i staramy się ekonomicznie jeździć. To ważne, bo nasze zwyczaje konsumenckie i styl życia mają ogromy wpływ na środowisko naturalne. Jak wielki, możemy to sprawdzić dzięki proekologicznej inicjatywie, którą paliwowy koncern stworzył dla użytkowników Facebooka.

Punkty na szczytny cel

Eco VITAY to nie tylko ekologiczna edukacja i zabawa, choć tej jest sporo. ORLEN proponuje swoim klientom, uczestnikom programu VITAY, odkupienie ich drobnych ekologicznych grzeszków poprzez przekazanie zebranych punktów na szczytne cele ekologiczne.

Miliony klientów, którzy zbierają punkty i wymieniają je na przykład na orlenowskie hot dogi, rabaty na paliwo czy suszarki z katalogu, mogą teraz dodatkowo wspierać sadzenie drzew, dokarmianie saren, opiekę nad sokołami czy bocianami. Ale odkupienie ekologicznych grzechów nie zawsze wymaga posiadania punktów VITAY. Najważniejsze jest poznanie zasad życia zgodnego z naturą, choćby poprzez zabawę ekokalkulatorem.

Na profilu Eco VITAY zapoznamy się też z prostymi radami, które pomogą obniżyć np. emisję dwutlenku węgla. Narratorami profilu są dwie postacie, których życiową siłą są nasze wyniki w teście, jaki można sobie zrobić w ekokalkulatorze. Jeśli emisja CO2 rośnie, rośnie też negatywna postać.

Na stronie www.facebook.com/ecovitay prowadzona jest obecnie sonda dotyczaca imion dla postaci wystepujacych w grze. Aktualne wyniki wskazuja, ze postac negatywna bedzie nosiła imie Czadek, pozytywna – Zielonek. Sonda trwa do konca stycznia.


Wiedzą uderz w Czadka

Dzięki aplikacji ekokalkultor nauczymy się ekologicznie używa naszego samochodu. Dowiemy się, czym jest zdrowa, ekologiczna żywność i jak różnią się domy energooszczędne od tych tradycyjnych. Te wszystkie elementy mają silny wpływ na poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. A im szkodliwych gazów jest więcej, tym bardziej wzmacnia się nie budząca sympatii postać Czadka.

Możemy jednak łatwo pokonać ten czarny charakter ekologicznej gry. Musimy tylko zapoznać się z poradami, wziąć udział w eko quizie, podzielić się wrażeniami ze znajomymi z Facebooka lub zaprosić ich do wspólnej zabawy. W ten sposób wzmocnimy sympatyczną zieloną postać, a paskudny Czadek dostanie po nosie.

Przy tworzeniu profilu Eco VITAY ORLEN i Fundacja „ORLEN – DAR SERCA" współpracują z organizacjami pozarządowymi, które specjalizują się w ochronie przyrody. To dzięki klientom, którzy przekażą punkty VITAY na „zielone" cele, organizacje te będą mogły lepiej pomagać chronionym zwierzętom.

Z troską o środowisko

To nie jedyna proekologiczna inicjatywa PKN ORLEN, bo ograniczenie wpływu na środowisko to od lat jeden z priorytetów tej firmy. Jej działania na rzecz środowiska są długofalowe, a polityka środowiskowa stanowi integralny element strategii i zarządzania.

Potwierdzają to liczne ekoinwestycje i nakłady finansowe. Tylko w zakładzie produkcyjnym w Płocku wyniosły one w ciągu ostatnich trzech lat ponad 280 mln zł. Dzięki rozwojowi technologii firmie udaje się wdrożyć najnowocześniejsze systemy z zakresu ochrony środowiska przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej efektywności produkcji.

ORLEN stawia na sokoła

Na terenie zakładu PKN ORLEN w Płocku znajduje się najdłużej czynne stanowisko sokoła wędrownego w Polsce. Co roku wykluwają się tu młode pisklęta, co dla tego gatunku jest rzadkością. Od 2002 roku na świat przyszło aż 39 małych sokołów! Samiec sokoła wędrownego pojawił się w okolicach zakładu w 1986 roku. Ponownie widziano go dopiero 11 lat później, ale tym razem zadomowił się już w okolicy. PKN ORLEN postanowił więc przy- łączyć się do odbudowy krajowej populacji tych rzadkich ptaków i rozpoczął współ- pracę z Radą Programu „Restytucji sokoła wędrownego w Polsce" – od 2002 roku Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ".

W roku 1999 w PKN ORLEN umieszczono dwie budki lę- gowe na wysokich kominach. Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 roku. W tym roku także na terenie zakładu PKN ORLEN, w budce lęgowej na kominie Clausa, wykluły się dwa soko- ły wędrowne. Zostały one zaobrączkowane obrączkami ornitologicznymi koloru żółtego i obserwacyjnymi koloru niebieskiego.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki