Autobus młodniał z roku na rok. Jego właściciel będzie się gęsto tłumaczył

2020-02-14 16:19 Maciej Lubczyński
Autobus miał regularnie cofany licznik
Autor: GITD Autobus miał regularnie cofany licznik

Rejsowy autobus zbudowany na bazie Mercedesa Ateco, niestrudzenie woził pasażerów na regularnej linii. Kursującemu na trasie ze Złotoryi do Legnicy pojazdowi regularnie ubywało też przebiegu. Podejrzany o popełnienie przestępstwa właściciel będzie się teraz tłumaczył policji.

Ten Mercedes, kursujący na regularnej, dolnośląskiej linii, był regularnie odmładzany. Nie chodzi jednak o myjnię i detailing, a bezwstydne cofanie drogomierza. Licznik autobusu był "kręcony" nawet po tym, jak przebieg pojazdu zaczął być spisywany podczas badania technicznego.

Sprawdź także: Razem z prawem jazdy stracisz też samochód! Władze chcą skończyć z bezkarnością piratów drogowych

Ta kontrola była efektem wspólnych działań ITD oraz Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Autobus został sprawdzony na złożony wcześniej wniosek o kontrolę - padło podejrzenie, że właściciel cofa licznik pojazdu.

Jest duża szansa, że okazało się ono słuszne. Z odczytu stanu licznika przebiegu wynikało, iż aktualny przebieg pojazdu wynosi ponad 660 000 km, tymczasem na początku stycznia stan licznika kilometrów wynosił ponad 740 000 km. Analiza historii pojazdu ujawniła, że podobna sytuacja miała miejsce w 2017 r. Podczas okresowego badania technicznego, przeprowadzonego w czerwcu, stan licznika kilometrów wynosił ponad 670 000 km, a przy kolejnym badaniu okresowym, wykonanym pół roku później - 536 000 km. W ciągu ostatnich kilku lat, autobus kursował na regularnej trasie, a mimo to z jego drogomierza ubyło ponad 200 tys. kilometrów.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, ITD przekazała sprawę policji. Na tym jednak się nie skończyło. Autobus zatrzymywał się poza wyznaczonymi w zezwoleniu przystankami, dlatego dolnośląscy inspektorzy wszczęli wobec przedsiębiorcy postępowanie administracyjne.

Najnowsze