BMW serii 2 Gran Coupe prawie gotowe. Premiera jeszcze w tym roku - ZDJĘCIA

2019-07-24 15:05

BMW chwali się, że kompaktowe, 4-drzwiowe coupe jest już w ostatniej fazie testów. Z tej okazji marka podzieliła się zdjęciami zamaskowanego egzemplarza i kilkoma szczegółami technicznymi.

Mercedesowi CLA wkrótce pojawi się konkurent. Bawarczycy kończą przygotowywać BMW serii 2 Gran Coupe - auta stworzonego niejako na podobieństwo CLA, przynajmniej jeśli mówimy o ogólnych założeniach konstrukcji.

Testowaliśmy SUV-a coupe - BMW X4 30i XDrive. Zobacz TEST - KLIKNIJ

4-drzwiowe, kompaktowe coupe z przednionapędową architekturą. Mocno opadająca linia dachu, niewielkie przeszklenia i dostępność mocnych wersji silnikowych oraz napędu na obie osie. To wyróżniki klasy, w której rywalizować będzie BMW serii 2 Gran Coupe. Kompaktowe auto opiera się oczywiście o rozwiązania znane z niedawno zaprezentowanej serii 1. Zaskoczeń w kwestii silników raczej więc nie będzie. Pod maskę trafią jednostki znane z "jedynki", co oznacza, że od razu po premierze zobaczymy wersję M235i z 306-konną, 4-cylindrową jednostką benzynową oraz napędem na 4 koła XDrive.

BMW serii 2 Gran Coupe - teaser
Autor: BMW BMW serii 2 Gran Coupe - teaser

Z nowinek, o których mówi BMW, ciekawa wydaje się być technologia ARB, czyli system, dzięki któremu poślizgi napędzanej osi mają być maksymalnie ograniczone. Standardowo, informacje o poślizgu są odczytywane przez czujniki, przechodzą przez układ DSC (Dynamic Stability Control), by trafić do sterownika silnika i z powrotem "na koła", by podjąć akcję np. ograniczenia momentu obrotowego bądź przyhamowania określonych kół. Teraz, kontrola poślizgu ma się odbywać bezpośrednio w sterowniku silnika - BMW zapewnia, że bez długich ścieżek sygnałowych informacje są przesyłane trzykrotnie szybciej, a regulacja jest odczuwana przez kierowcę jako nawet dziesięciokrotnie szybsza. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na możliwość sprawdzenia tego w praktyce.

Premiera odbędzie się w listopadzie na Salonie Samochodowym w Los Angeles, a na rynek auto trafi wiosną 2020 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE