Bugatti Chiron oficjalnie: taki jest mocarny następca Veyrona - DUŻA GALERIA

2016-02-29 23:13 Rafał Mądry

Francuska marka budująca słynne sportowe auta z dumą prezentuje nowe dzieło. Bugatti Chiron oficjalnie wita się z publicznością, zadziwia spektakularną sylwetką i wprawia w osłupienie osiągami.

Następca niesamowitego Veyrona jest już gotowy w wersji produkcyjnej. Auto, które zalicza światowy debiut na Salonie Samochodowym w Genewie, kunsztem projektu nadwozia dosłownie zapiera dech w piersiach. Auto stylistyką nawiązuje w dużej mierze do poprzednika, ale tylko początkowo wywołuje wrażenie rozwinięcia wczesniejszego Veyrona. W rzeczywistości całość jest nakreślona konsekwentnie od nowa, przy zachowaniu dbałości o aerodynamikę i kunszt designerski. Auto wygląda fenomenalnie, bez względu na to, z której strony patrzy się na sylwetkę.

Chiron w porównaniu z Veyronem jest od niego dłuższy o 82 mm, szerszy o 40 mm oraz wyższy o 53 mm. Choć wiele elementów auta jest wykonanych z lekkich materiałów kompozytowych, to Chiron ostatecznie waży więcej niż poprzednik. Masa konstrukcji wzrosła o 155 kg w porównaniu z Veyronem i ostatecznie wynosi 1995 kg.

Zobacz: Bugatti Vision Gran Turismo: projekt zapowiadający Chirona

Konstrukcja silnika Chirona to zmodernizowany silnik benzynowy Veyrona. Diabelska moc generowana jest przez umieszczony centralnie motor W16 o pojemności 8 litrów z poczwórnym doładowaniem. Wytwarzana ilość koni mechanicznych jest zatrważająca - 1500 KM (1,103 kW) pojawia się przy 6700 obr./min., a siła 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego jest dostępna w przedziale 2000-6000 obr./min. Moc ta na wszystkie cztery koła jest przenoszona na drogę poprzez 7-biegową, dwusprzęgłową skrzynię automatyczną.

Jakie są osiągi? Bugatti Chiron przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 2,5 s, a to dopiero początek. Szybkość 200 km/h jest osiągana w zaledwie 6,5 s od startu, a 300 km/h pojawia się na liczniku w 13,6 s. Prędkość do jakiej jest w stanie się rozpędzić hipersamochód produkowany przez firmę należącą do Grupy Volkswagena, to 420 km/h. Aby auto potrafiło się w porę zatrzymać, Bugatti zastosowało wysokowydajne hamulce. Przednie zaciski hamulcowe są 8-tłoczkowe, a tylne mają ich 6.

Ile kosztuje Bugatti Chiron? Cena rozpoczyna sie 2,4 mln euro, co w przeliczeniu na zotówki daje kwotę 10,4 mln zł! Bugatti przewiduje wyprodukowanie 500 egzemplarzy, a plotki głoszą już, że 1/3 już została zamówiona.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Najnowsze