Ceny paliw w poniedziałek, 23 maja. Diesel znowu tańszy niż benzyna?

2022-05-23 9:13
Tankowanie auta, ceny paliw
Autor: Jan Guss-Gasiński Tankowanie auta, ceny paliw

To gorący temat ostatnich dni. Piekielnie wysokie ceny paliw spędzają sen z powiek kierowcom, a rynkowa sytuacja, która doprowadziła do rekordowych wzrostów, przykuwa dziś szczególną uwagę. Aktualne ceny paliw sugerują, że choć wciąż tankujemy drogo, ceny oleju napędowego znów spadną poniżej cen benzyny.

Ceny paliw - diesel znowu tańszy od benzyny

Hurtowe ceny i ich prognozy wskazują, że wkrótce doczekamy się powrotu do normy, która towarzyszyła nam przez lata. Nie chodzi jednak o to, że ceny paliw spadną. Benzyna podrożeje, a diesel nieco potanieje, dzięki czemu olej napędowy znów będzie tańszy od benzyny. Aktualne ceny paliw, jak i trend, który obserwujemy sugeruje, że ta zmiana już nastąpiła. Jakie są średnie ceny detaliczne?

Aktualne ceny paliw. Ile kosztuje benzyna i ropa dzisiaj (poniedziałek, 23 maja)

SG CENY PALIW 23 05 LIGHT
Autor: SE

Wysokie ceny benzyny mocniej uderzają w kieszeń kierowców prywatnych - w garażach "Kowalskich" częściej parkują bowiem auta z silnikami benzynowymi. Spodziewana obniżka cen oleju napędowego to z kolei dobra wiadomość dla branży transportowej, w której diesel jest wykorzystywany znacznie bardziej powszechnie.

Czy niebawem ceny paliw sięgną 10 zł za litr?

W obliczu tak wysokich cen paliw, wszyscy zapomnieli już, że obecnie są one "sztucznie" obniżone. Zmniejszona stawka VAT i akcyza przyniosły obniżki, ale już wkrótce te ulgi przestaną nas obowiązywać. Stawka VAT już od 1 czerwca znów będzie wynosić 23%, a obniżona akcyza obowiązuje do 31 lipca. Co stanie się potem? Jeśli rząd nie przedłuży obecnie obowiązujących zasad, ceny paliw mogą sięgnąć poziomu 10 zł za litr! Ten czarny scenariusz może się spełnić - utrzymanie obecnie obowiązujących ulg w mocy byłoby działaniem "na kredyt". Powoduje ono bowiem zmniejszenie wpływów do budżetu, co w obliczu nadchodzącej recesji byłoby szczególnie ryzykownym działaniem.

Sonda
Czy mimo wysokich cen paliw zawsze tankujesz do pełna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE