Wypadek BUSA – Chrzczonowice, droga krajowa nr 8

i

Autor: Tomasz Radzik

Czy na polskich drogach może być bezpieczniej – Okrągły Stół Bezpieczeństwa Drogowego

2011-07-30 8:01

Pomimo poprawy bezpieczeństwa drogowego w latach 2008-2010, dane za I półrocze 2011 roku są bardzo niepokojące. Statystyki wskazują na wzrost liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych: od stycznia do czerwca 2011 na polskich drogach zginęło 1757 osób, co stanowi wzrost o ponad 17 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłego. W Polsce odbyło się kolejne już spotkanie Okrągłego Stołu Bezpieczeństwa Drogowego, tym razem mające na celu odpowiedź na pytanie: Czy możliwa jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce?

Komisja Europejska właśnie podsumowała wyniki prac działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich państw Unii w ostatniej dekadzie, której celem było ograniczenie liczby zabitych o co najmniej 50 proc. Ten ambitny cel był możliwy do osiągnięcia jak pokazały przodujące państwa, np.: Łotwa (-61proc.), Estonia (-61proc.), Litwa (-58proc.), Hiszpania (-56proc.). Średnia w 27 państwach europejskich wyniosła zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o –43proc. W podsumowaniu widać niestety, że Polska w latach 2001-2010 osiągnęła zmniejszenie liczby ofiar wypadków tylko o -29 proc., co daje nam niechlubne piąte miejsce od końca.

Przeczytaj koniecznie: Będą wyższe mandaty? MSWiA ma pomysł na zmiany

Zły stan bezpieczeństwa ruchu  drogowego w Polsce skutkuje także niezwykle wysoką ilością osób rannych w wypadkach drogowych. Poza wymiarem osobistym tragedii, dotykającym ofiary wypadków i ich rodziny, wypadki drogowe mają także negatywny wymiar ekonomiczny. Jak wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli, straty z tytułu wypadków drogowych tylko w roku 2009 wyniosły około 30 mld złotych.

Patrz także: Stłuczka za granicą – jak się zachować

W spotkaniu zorganizowanym przez Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przy współpracy z biurem Banku Światowego w Polsce wzięło udział szereg przedstawicieli instytucji państwowych, ekspertów, członków Partnerstwa oraz osób związanych z problematyka bezpieczeństwa drogowego. Optymistyczny głos w dyskusji przedstawił Jacek Zalewski, Dyrektor Departamentu MSWiA a dawniej dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komndy Głównej Policji. - U nas w porównaniu z zachodnimi krajami UE infrastruktura bardzo szybko się zmienia, a na przestrzeni lat liczba pojazdów dwukrotnie się zwiększyła – mimo to liczba wypadków drogowych nie zwiększyła się – i to już jest sukces”. Jego zdaniem jest możliwa znaczna poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych w ciągu kolejnych lat nawet o połowę.

>>> Autotrada A2 - będzie kontynuacja budowy. Negocjacje zakończone

W trakcie spotkania Okrągłego Stołu przedstawiciel Banku Światowego, Radek Czapski podkreślił miedzy innymi, konieczność uaktualnienia programu poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce na przykład pod auspicjami Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i wyraził gotowość dalszego wspierania działań związanych z bezpieczeństwem drogowym przez Bank Światowy. Prezes Zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, Bartłomiej Morzycki, podsumowując spotkanie oświadczył, że optymistyczną konkluzją wielu wypowiedzi jest stwierdzenie, że możliwa jest poprawa bezpieczeństwa drogowego w Polsce. – Konieczne są działania systemowe w obszarze edukacji kierowców oraz w obszarze infrastruktury (wdrożenie dyrektywy dot. zarządzania bezpieczeństwem drogowym, sprawne funkcjonowanie systemu automatycznej kontroli prędkości), środki finansowe na bezpieczeństwo drogowe oraz konsekwencja w działaniu wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki