Kontrola drogowa w stanie epidemii

i

Autor: Policja Kontrola drogowa w stanie epidemii

Jesteś właścicielem auta? To ty zapłacisz mandat. Rząd chce uchwalić nową ustawę

2021-11-26 11:23

Rząd zamierza uchwalić nową ustawę, która ma ukrócić przerzucanie się odpowiedzialnością za wykroczenia i poprawić ściągalność mandatów. Zasada "twój samochód - twój mandat" ma wejść w życie, a projekt niebawem trafi do konsultacji społecznych i na posiedzenie rządu.

Wygląda na to, że rząd chce poprawić ściągalność mandatów za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary. Projekt "twój samochód - twój mandat" jest już prawdopodobnie gotowy, a Rada Ministrów przygotowuje się, by rozpocząć jego ścieżkę legislacyjną. Zmiany, które wprowadza nowa ustawa sprawiłyby, że to na właścicielu auta ciążyłaby odpowiedzialność za wykroczenia. Posiadacz pojazdu miałby zapłacić mandat w razie niewskazania sprawcy wykroczenia, ale również wtedy, gdy wskazana osoba uchyla się od zapłaty kary. O zamiarach rządu pisze rmf24.pl.

Nadchodzące zmiany, które mają ukrócić poszukiwanie sprawcy i przyspieszyć "ściąganie" mandatów komentuje również szef resortu infrastruktury. Cytowany przez RMF Rafał Weber tak mówi o zapisach znajdujących się w projekcie ustawy:

Zgodnie z naszym założeniem, chcemy dać szansę właścicielowi, by wskazał osobę kierującą. Ale w pewnym momencie ten "łańcuszek" przecinamy i to przecinamy stosunkowo szybko, aby wyegzekwować kwotę mandatu, który został nałożony.

Proces uchwalania nowego prawa ma rozpocząć się za dwa tygodnie, a jego wejścia w życie możemy się spodziewać w 2022 roku. Wstępnie mówi się o drugim kwartale roku. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE