Komenda Głowna Policji potrzebuje silnych i opancerzonych SUV-ów. Do przetargu zgłosiło się dwóch dilerów

2020-07-08 19:37 Jan Guss-Gasiński
BMW X5 Protection VR6
Autor: BMW BMW X5 Protection VR6

Ruszył kolejny przetarg na nieoznakowane radiowozy do zadań specjalnych. Tym razem Komenda Głównej Policji wymarzyła sobie dwa nierzucające się w oczy opancerzone SUV-y z mocnymi silnikami benzynowymi V8 o mocy nie mniejszej niż 360 KM, automatyczną skrzynią i napędem na cztery koła. Przewidziany budżet na zakup dwóch takich samochodów wynosi równe 4 mln złotych, jednak okazuje się, że taka kwota nie wystarczy. Swoje oferty przedstawiło dwóch dilerów marki BMW.

W ostatnim czasie urzędnicy bardzo często otwierają przetargi na nietuzinkowe, wielozadaniowe pojazdy. Tym razem na celowniku Komendy Głównej Policji znalazły się dwa opancerzone i nieoznakowane SUV-y, których benzynowe silniki V8 o pojemności nie mniejszej niż 4,35-litra powinny generować co najmniej 360 KM mocy. W specyfikacji zamówienia czytamy także, że nowe samochody powinny być dodatkowo wyposażone w automatyczne skrzynie, napęd na cztery koła, duży zbiornik paliwa (80 litrów), specjalne opony odporne na przebicia, akumulatory o dużej pojemności, reflektory LED-owe lub laserowe, kamerę cofania oraz nawigację z mapą Polski. To jednak nie koniec, bowiem dostawca nowych pojazdów powinien także załączyć do zamówienia logistyczny pakiet z kompletem części zamiennych. 

Sprawdź: CBA poszukuje terenówki klasy premium. Wymagania służb są wysokie i spełnia je wyłącznie jeden model

Na tym jednak nie koniec, ponieważ opancerzone auta powinny także wytrzymać ostrzał z pocisków kalibru 7,62 i większych z dowolnego kąta w poziomie, być odporne na detonację co najmniej dwóch granatów ręcznych DM 51 lub 15 kg trytolu z odległości aż 4 metrów. Wszystko dlatego, że oba pojazdy mają posłużyć do transportu ważnych osób i przesyłek wymagających zwiększonej ochrony. Może się też zdarzyć, że auta będą brały udział w operacjach policyjnych.

Zobacz: Służba skarbowa planuje duże zakupy! Ruszył przetarg na ponad 90 pojazdów

W informacji z otwarcia ofert znalazła się informacja, że do przetargu zgłosiło się dwóch dilerów marki BMW. Jednym z nich okazał się salon Zdunek Premium z Gdańska, który jest w stanie spełnić wszystkie te zachcianki za 4,85 mln złotych. Droższą ofertę przedstawił Team Marek Pasierbski z Długołęki, według którego na skompletowanie takiego zamówienia potrzebne będzie aż 5,87 mln złotych. 

Najnowsze