Koniec Fiata Punto po 13 latach produkcji. W jego miejsce SUV premium

2018-08-09 12:08

Fiat Punto zadebiutował 25 lat temu, a obecna generacja tego modelu jest produkowana od roku 2005. Auto zdołało utrzymać się na rynku przez 13 lat. Włoski producent powiedział jednak dość i kończy produkcję zlokalizowaną we włoskim Melfi. Niestety z tą decyzją wiąże się jednocześnie uśmiercenie nazwy Punto - następcy nie będzie.

Pierwsza generacja Fiata Punto pojawiła się w roku 1993, zastępując model Uno. Pojazd był dostępny w postaci 3- i 5-drzwiowego hatchbacka, kabrioletu oraz w usportowionej wersji GT. Następca I generacji został pokazany w roku 1999, jednak nie oferowano go w odmianie bez sztywnego dachu. Sportową wersją było Punto HGT z 131-konnym silnikiem 1.8 16V. Trzecia odsłona Punto trafiła na rynek motoryzacyjny w roku 2005, przy czym nazwa ewoluowała do Grande Punto. Był też wariant sportowy Abarth Grande Punto, później przyszła modernizacja z nazwą Punto Evo, która przy kolejnym liftingu ponownie przekształciła się do skróconego Punto.

Teraz okazuje się, że Punto przechodzi do historii. Plany rozwoju Fiata nie obejmują kolejnej generacji tego auta segmentu B. Długa obecność na rynku obecnej "Kropki" sprawiła, że przestała ona być konkurencyjna na tle znacznie bardziej zaawansowanych pojazdów innych marek. Hatchback ten już dawno stał się przestarzały, a gwoździem do trumny okazały się testy bezpieczeństwa Euro NCAP, które zakończyły się dramatycznym wynikiem. FCA podjęło ostateczną decyzję i kończy z tym modelem. Mówi się, że przestrzeń produkcyjna, którą Punto zwolni w fabryce Melfi, ma zostać zaadoptowana do produkcji nowego SUV-a ekskluzywnej marki Maserati.

W ten sposób Fiat całkowicie traci swojego gracza w segmencie B, w którym zresztą ze względu na leciwe Punto od dawna się już nie liczył. Póki co auto wciąż można jeszcze kupić w Polsce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE