VW tylko na prąd

Koniec sprzedaży spalinowych aut. Volkswagen wycofa się już w 2024

2022-08-23 9:59

Od 2024 roku, klienci w Norwegii nie kupią spalinowych Volkswagenów w salonach. Marka zdecydowała się na ważny krok, a jego uzasadnieniem ma być znikome zainteresowanie konwencjonalnie napędzanymi modelami. Czy podobnego ruchu możemy spodziewać się również na innych rynkach?

Volkswagen w Norwegii od 2024 roku tylko elektryczny

Norweski rynek samochodów nowych jest specyficzny. Jak na żadnym innym, dominują tam elektryki i hybrydy. Sprzedaż aut wyłącznie spalinowych jest znikoma, a to miało skłonić Volkswagena do ograniczenia oferty. Norweskie media podają, że w salonach, od 2024 roku, będzie można kupić tylko i wyłącznie elektryczne modele Volkswagena. Z oferty znikną hybrydy, diesle i samochody spalinowe, a jej trzonem mają być modele z rodziny ID. 

Koniec sprzedaży aut spalinowych

Informacja, jak na razie, pozostaje nieoficjalna ale już niebawem mamy doczekać się jej potwierdzenia w postaci oficjalnego komunikatu. Decyzja jest odważna, ale nie zaskakująca. W 2021 roku, w Norwegii aż 64,5 % sprzedaży aut nowych stanowiły elektryki. Gama modelowa Volkswagena cieszy się w Skandynawskim kraju sporym zainteresowaniem, a gdy plan uda się zrealizować, od 2024 roku, VW będzie w Norwegii marką bezemisyjną.

Volkswagen kończy sprzedaż samochodów spalinowych

Czy ten ruch Volkswagena zobaczymy również na innych rynkach w Europie? Na razie jest to mało prawdopodobne. W pierwszej połowie 2022 roku, modele koncernu doskonale radziły sobie na norweskim rynku (ID.4 był numerem 2, a Skoda Enyaq uplasowała się na 3. miejscu w rankingu sprzedaży) - w pozostałych krajach Europy, elektryczne Volkswageny są wybierane nieco rzadziej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że skandynawska infrastruktura ułatwia podróżowanie elektrykami. Mnóstwo szybkich ładowarek, wiele stanowisk zlokalizowanych przy trasach i pełno punktów ładowania w miastach sprawiają, że przesiadka do samochodu elektrycznego nie wymaga wyrzeczeń. Prędzej czy później, czeka ona również nas. Obecnie mówi się, że zakaz sprzedaży aut spalinowych ma wejść w życie w 2035 roku. Mowa oczywiście o krajach Unii Europejskiej. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany