Koniec tradycyjnych portów USB w Skodach! Co jeszcze się zmienia? Karoq, Kodiaq, Superb z aktualizacjami

2020-06-30 14:52 Rafał Mądry
Karoq, Kodiaq, Superb - Skody z aktualizają technologiczną
Autor: Skoda Karoq, Kodiaq, Superb - Skody z aktualizają technologiczną

Skoda aktualizuje wyposażenie modeli Karoq, Kodiaq i Superb. Samochody z roku modelowego 2021 otrzymają zunifikowany system informacyjno-rozrywkowy z cyfrowym asystentem głosowym Laura, radio internetowe i bezprzewodową technologię SmartLink. Do tego wszystkie gniazda USB-A zostają zastąpione USB-C, a nad lusterkiem wstecznym pojawia się dodatkowe opcjonalne gniazdo USB-C, które ma już nowa Octavia.

Od roku modelowego 2021, za wyjątkiem podstawowego urządzenia Swing z 6,5-calowym ekranem dotykowym, wszystkie systemy informacyjno-rozrywkowe dostępne dla modeli Karoq, Kodiaq i Superb, będą oparte na modułowej matrycy systemu informacyjno-rozrywkowego trzeciej generacji. Wbudowana karta SIM zapewnia stałe połączenie z internetem, co umożliwia także korzystanie z usług Infotainment Online. Skoda zapewnia dla nich wymagany limit danych. Cyfrowy asystent głosowy Laura rozumie 15 języków, ale płynnie przetwarza wypowiadane zdania tylko w języku: czeskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Smartfony można sparować za pomocą bezprzewodowej technologii SmartLink i Android Auto, Apple CarPlay lub MirrorLink, a aplikacje informacyjno-rozrywkowe zawierają wiadomości lub prognozy pogody.

Porównaliśmy: Skoda Scala czy Skoda Kamiq? Którą czeską nowość wybrać?

Systemy infotainment Bolero i Amundsen są wyposażone w 8-calowy ekran dotykowy, a najwyższej klasy wariant nawigacji Columbus ma 9,2-calowy ekran. Aktualizacje map i oprogramowania lub funkcje na żądanie, takie jak nawigacja dla systemu Bolero, są pobierane „bezprzewodowo”. W Amundsen i Columbus można teraz utworzyć konto ŠKODA ID bezpośrednio z pojazdu; przy odpowiedniej dostępności internetu oba systemy będą także odbierać internetowe stacje radiowe. To samo dotyczy modeli Scala i Kamiq wyposażonych w nawigację Amundsen. Ponadto pożądane cele podróży można przenieść bezpośrednio z aplikacji ŠKODA Connect do systemu nawigacji.

Karoq, Kodiaq, Superb - Skody z aktualizają technologiczną
Autor: Skoda Karoq, Kodiaq, Superb - Skody z aktualizają technologiczną

Najnowsza generacja systemu informacyjno-rozrywkowego oferuje również opcję personalizacji online, która umożliwia przeniesienie niestandardowych ustawień zapisanych na własnym koncie ŠKODA Connect do różnych modeli aut marki Skoda. Oznacza to, że właściciele mogą po prostu zabrać ze sobą preferowane ustawienia przy zakupie nowej Skody lub uzyskać do nich dostęp w innej Skodzie - na przykład w rodzinie lub flocie samochodów służbowych lub podczas wynajmu pojazdu. System mieści do 14 profili właściciela i jednego profilu gościa. Wszystkie dane są przechowywane online w chmurze ŠKODA i są stale synchronizowane. Chmura archiwizuje preferowane układy tablicy przyrządów kokpitu wirtualnego i ustawienia oświetlenia, a także pozycje siedzeń i lusterek. Ponadto można zapisać ustawienia systemów asystujących i automatycznej klimatyzacji. Oprócz modeli Superb, Kodiaq i Karoq, modele Scala i Kamiq będą również dostępne z opcją personalizacji online od nowego roku modelowego.

Sprawdź także: To najdroższa Skoda, jaką można kupić. Skoda Kodiaq RS 2.0 BiTDI 240 KM DSG7 4x4 - TEST, OPINIA

Wszystkie wymienione auta otrzymują także najnowsze interfejsy do podłączania urządzeń mobilnych i pamięci. Porty USB-C zastępują poprzednie USB-A zarówno z przodu w konsoli środkowej, jak i dla opcjonalnych USB i gniazdka 230 V z tyłu. Kolejną nową funkcją jest dodatkowy, opcjonalny port USB-C wbudowany w dach nad lusterkiem wstecznym, który można na przykład wykorzystać do wygodnego zasilania wideorejestratora drogowego.

Karoq, Kodiaq, Superb - Skody z aktualizają technologiczną
Autor: Skoda Karoq, Kodiaq, Superb - Skody z aktualizają technologiczną
Najnowsze