Limuzyną w 3,4 sekundy do „setki"! Tak przyspiesza nowe Audi S8 od ABT

2020-06-15 10:39 Rafał Mądry

Choć najnowsza generacja Audi S8 jest najszybszą w historii, to dla wielu użytkowników czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h wynoszący 3,8 sekundy wciąż nie jest zadowalającym wynikiem. Znany niemiecki tuner ABT Sportsline ma jednak na to radę i oferuje pakiet zmian pozwalający wystrzelić do „setki” o 0,4 sekundy szybciej.

Licząca prawie 5,2 metra długości limuzyna, która przyspiesza szybciej od sportowego Porsche 911 Carrera z 2020 roku? To możliwe. Nowa tradycyjna Carrera do osiągnięcia „setki" potrzebuje 4,2 sekundy, a nowe Audi S8 już w wersji fabrycznej rozpędza się szybciej - producent w katalogu informuje o czasie wynoszącym 3,8 s.

Audi S8 napędza podwójnie doładowany benzynowy silnik 4.0 V8 o mocy 571 KM i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Moc wędruje na cztery koła poprzez 8-biegową automatyczną skrzynię biegów. Jednostka współpracuje z 48-woltową instalacją elektryczną miękkiej hybrydy. Wszystko po to, by zmniejszyć emisję generowanych spalin oraz wspomagać system start-stop.

Więcej o Audi S8: Nowe Audi S8: luksus i sportowe osiągami

Imponująca limuzyna za sprawą tuningu filmy ABT Sportsline, potrafi przyspieszać jeszcze szybciej. Moc wzrosła do 700 koni mechanicznych i 880 Nm maksymalnego momentu obrotowego, wędrującego do napędu quattro. W rezultacie luksusowy sedan osiąga sprint 0-100 km w 3,4 sekundy. Czy kierowcy odczują różnicę wynoszącą 0,4 sekundy w stosunku do seryjnego samochodu? Prawdopodobnie nie, dopóki nie ustawią się na kresce z podobnie szybkimi, prawdziwie sportowymi samochodami. Pakiet ABT zwiększający moc pozwala przy okazji wersji z ceramicznymi hamulcami przesunąć ogranicznik prędkości do 270 km/h.

Najnowsze