Majówka 2022. Pilnuj prędkości albo słono zapłacisz. Policja będzie czuwać

2022-04-29 15:37
Policja, kontrola drogowa
Autor: Policja Majówka 2022. Policja będzie czuwać

Weekend majowy, to dla policjantów, jak każdego roku, bardzo pracowity okres. Mundurowi w całym kraju będą nadzorować prędkość kierowców i przeprowadzać wzmożone kontrole stanu trzeźwości. Po dwuletniej pandemii ruch na drogach będzie rekordowy, więc zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W tym roku zwracajcie uwagę na prędkość albo słono zapłacicie.

Od 29 kwietnia do 3 maja polscy policjanci będą mieli ręce pełne roboty. W całym kraju, a zwłaszcza na najczęściej uczęszczanych trasach, mundurowi będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu. Jeśli wyjeżdżacie w tym roku na weekend majowy, spodziewajcie się wzmożonych kontroli i sporej ilości nieoznakowanych radiowozów. Wobec nietrzeźwych kierowców i tych przekraczających dozwoloną prędkość, nie będzie taryfy ulgowej. Warto też zaznaczyć, że ten rok będzie inny niż poprzednie. Z uwagi na zniesione obostrzenia ruch na drogach będzie zdecydowanie gęstrzy, a za łamanie przepisów, zgodnie z nowym taryfikatorem, zapłacimy znacznie wiecej. 

Na czerwonym świetle, po chodniku… Pośpiech kosztował go krocie

Gdzie spodziewać się kontroli?

Patrole drogówki będą widoczne na głównych arteriach komunikacyjnych, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu. Policjanci wyposażeni w alkomaty i testery narkotykowe będą sprawdzać stan psychofizyczny kierowców. Nie będzie tolerancji dla osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu czy środków psychoaktywnych. Jednocześnie przypominamy, o możliwości sprawdzenia trzeźwości o każdej porze w komendach i komisariatach Policji. Z kolei mundurowi w „białych czapkach” będą zwracać uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Kontrolowana będzie również prędkość, jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Zwolnij albo słono zapłacisz

Słońce i wysoka temperatura często prowokują do mocniejszego wciśnięcia gazu. To m.in. dlatego do największej ilości wypadków ze skutkiem śmiertelnym dochodzi w okresie letnim. Warto mieć jednak z tyłu głowy, że w tym roku mandaty za prędkość nie będę już takie niskie. Nowy taryfikator mandatów, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku, jest mocno skoncentrowany na tych, którzy nie potrafią się pilnować. 

Tyle kosztuje przekraczanie dozwolonej prędkości w Polsce

Przekroczenie prędkości Mandat Przy recydywie
Do 10 km/h 50 zł -
od 11 do 15 km/h 100 zł -
od 16 do 20 km/h 200 zł -
od 21 do 25 km/h 300 zł -
od 26 do 30 km/h 400 zł -
od 31 do 40 km/h 800 zł 1600 zł
od 41 do 50 km/h 1000 zł 2000 zł
od 51 do 60 km/h 1500 zł 3000 zł
od 61 do 70 km/h 2000 zł 4000 zł
o 71 km/h i więcej 2500 zł 5000 zł
Sonda
Wyjeżdżasz w tym roku na weekend majowy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE