Wyjeżdżasz autem na majówkę? Koniecznie pamiętaj o tych rzeczach

2022-04-29 12:00
bagażnik rowerowy
Autor: Mercedes-Benz bagażnik rowerowy

Wyjątkowo drogie paliwo nie zniechęca nas do majowych wyjazdów. Na majówkę wybierze się w tym roku wielu z nas, a na drogach z pewnością czekać będzie na nas wzmożony ruch. By podróż przebiegła spokojnie i bezpiecznie, warto pamiętać o tych rzeczach.

Majówka, jak co roku otwiera sezon na dalekie podróże i wyjazdy. Mimo wysokich cen paliw, wielu kierowców postanowi ruszyć w trasę, a wzmożony ruch w całym kraju jest niemal gwarantowany. By podróż przebiegła bezpiecznie, bez utrudnień i bez nerwów, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu auta i zaplanowaniu trasy. Możemy zaoszczędzić dzięki temu sporo czasu i zmartwień! Oto 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed majowym wyjazdem.

Przygotuj samochód do podróży

Jeśli użytkujesz samochód głównie w mieście, warto przygotować go do dłuższej jazdy. Rozsądnym minimum jest sprawdzenie stanu oleju, ciśnienia w oponach, hamulców i wycieraczek. Nie zaszkodzi również dolać płynu do spryskiwaczy i zweryfikować poziom płynu chłodniczego. Da nam to nie tylko spokój ducha, ale i (tak jak w przypadku oleju, chłodziwa czy ciśnienia w oponach) bezpieczniejszą i ekonomiczną jazdę.

Serwis klimatyzacji
Autor: Volvo Car Poland Serwis klimatyzacji

Zaplanuj trasę i włącz nawigację

Nawet jeśli doskonale wiesz, jak dojechać nad morze lub na działkę, włącz nawigację, która pokazuje bieżące utrudnienia w ruchu. Często możesz dzięki temu w porę uniknąć zatoru lub zaoszczędzić na paliwie, wybierając krótszą trasę. W Polsce wciąż przybywa nowych dróg - jest duża szansa, że twoja "standardowa" trasa uległa zmianie na lepsze! Nawigacja z mapami online pomoże Ci wybrać właściwie i dotrzeć do celu szybciej.

Myjnia bezdotykowa, mycie auta
Autor: Rafał Mądry Myjnia bezdotykowa

Upewnij się, że masz samochodowy "niezbędnik" 

Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi o apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Choć nie wszystkie z tych elementów są obowiązkowe, bardzo przydadzą się w wypadku nieprzewidzianej sytuacji. Kamizelka, której wg polskiego prawa nie musimy mieć w aucie, jest obligatoryjna np. w Austrii czy Niemczech.

gaśnica samochodowa
Autor: SuperAuto24.pl gaśnica samochodowa

Umyj samochód

Ta, z pozoru błaha porada może zaoszczędzić nam nerwów i podniesie bezpieczeństwo podróży. Czyste nadwozie to nie tylko ulga podczas pakowania auta (nie pobrudzimy się o karoserię), ale i lepsza widoczność po zmroku. Warto zwrócić szczególną uwagę na szyby i lusterka. Ewentualne zanieczyszczenia i zacieki pogarszają naszą zdolność do obserwacji otoczenia i wydłużają czas reakcji w sytuacjach "podbramkowych".

Filtr kabinowy
Autor: Volvo Car Poland Filtr kabinowy

Sprawdź stan klimatyzacji

Dla wielu z nas, majówka jest pierwszą od dawna okazją, by skorzystać z układu klimatyzacji w samochodzie. Warto wyczyścić go przed sezonem i zweryfikować, czy jest szczelny. To dobry pomysł z punktu widzenia dbałości o samochód, ale i naszego zdrowia. By uniknąć bólu głowy i innych dolegliwości szczególnie niepożądanych w długi weekend, warto zawczasu sprawdzić, czy "klima" jest sprawna i czysta.

Sonda
Planujesz wyjazd na majówkę 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE