Mandat za prędkość będzie mniejszy? Sejm zlitował się nad kierowcami

2021-12-03 15:27
Kontrola drogowa
Autor: Materiały prasowe policji Zdjęcie ilustracyjne

Wszystko wskazuje na to, że Sejm zlitował się nad kierowcami, którzy mają zbyt ciężką nogę. Podczas wczorajszego czytania poprawka Senatu została odrzucona, a to oznacza, że minimalny mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości nie będzie wynosił 400 złotych. Ile zatem zapłacą tym, którym najbardziej się śpieszy?

W czwartek 2 grudnia Sejm przyjął większość poprawek dotyczących nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ze wszystkich przedstawionych odrzucono tylko jedną. Ta dotyczyła minimalnej kwoty mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Senat chciał, by najmniejszą karą była grzywna w wysokości 400 zł. Sejm zlitował się nad pośpiesznymi kierowcami i nie zgodził się na takie rozwiązanie. Ile zatem zapłacą nadgorliwi kierowcy? Szczegóły poznamy już niebawem, kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentuje oficjalny taryfikator. Na to nie będziemy musieli długo czekać, bowiem nowe przepisy mają wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Im szybciej, tym drożej

Wiemy natomiast, z jaką karą mogą liczyć się osoby, które przekroczą prędkość o 30, 40, 50 i 60 km/h. Zgodnie ze słowami wiciministra infrastruktury Rafała Webera - im prędkość będzie wyższa, tym mandat będzie wyższy. Przekraczając prędkość o 30 km/h narażamy się na mandat w wysokości 800 zł. Mówi się, że każde kolejne 10 km/h to będzie kolejne 800 złotych - nawet do mandatu w wysokości 5 tysięcy złotych. O wiele ciężej będzie też w temacie punktów karnych. Od nowego roku za szybką jazdę czy wyprzedzanie przed pasami mundurowy będzie mógł dopisać do konta kierowcy nie 10, a 15 punktów karnych. Jakby tego było mało, znikną one dopiero po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE