Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Mandaty w Polsce nie trzepią Kowalskiego po kieszeni! Aktywiści chcą zaostrzenia kar finansowych

2021-06-08 14:24

Obowiązujący w Polsce taryfikator mandatów za najcięższe wykroczenia drogowe przewiduje maksymalną finansową karę w wysokości 500 zł. Choć od dawna mówi się o waloryzacji kar, stawki mandatów dla kierowców nie uległy zmianie od ponad 20 lat. Choć wprowadzenie potrzebnych zmian poprawiłoby sytuację na polskich drogach, rządzący obawiają się podjęcia takiej decyzji, jak diabeł święconej wody. Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze nie mają żadnych wątpliwości - kwoty mandatów muszą wzrosnąć.

Obecnie w Polsce maksymalny mandat jaki policjant może nałożyć na kierowcę to 500 zł. Kwota ta jest górną granicą mandatu karnego. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Warszawy, domagało się na antenie radia SuperNova podniesienia tej kwoty. Jedyną możliwością zwiększenia kary za wykroczenie jest skierowanie przez policjanta sprawy do sądu. W takiej sytuacji sprawca może otrzymać grzywnę do 5 tysięcy złotych. Aktywiści proponują szereg zmian, które ich zdaniem wpłynęłyby na poprawę sytuacji na drogach. Chcą między innymi, żeby egzekucja mandatów za wykroczenia drogowe była w trybie administracyjnym, a nie w oparciu o kodeks wykroczeń. Od czerwca weszły już zmiany zaproponowane przez MJN. Chodzi tu o pierwszeństwo dla pieszych przechodzących przez jezdnię oraz zmiana limitu prędkości w terenie zabudowanym.

Warto wiedzieć: Nowe przepisy weszły w życie. Kierowcy i piesi muszą to wiedzieć! Nieznajomość prawa szkodzi

Artur Jarząbek w programie SuperNova w samo południe rozmawiał na ten temat z prawnikiem, prezesem Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska Maciejem Wrońskim oraz ekspertem ruchu drogowego, byłym policjant Markiem Konkolewskim. Wroński wyjaśnił, że mandat jest formą nakładanej kary grzywny. A kara grzywny co do zasady wynosi do 5 tysięcy złotych i nie można mówić, że kary w Polsce są niskie i nie są adekwatne do zarobków.

Konkolewski uważa, że 500 złotych dla kierowcy to zawsze jest dużo. Dodał także, że w Polsce ponad dwadzieścia lat mandaty nie były podwyższane, a to stawia Polską w ogonie Unii Europejskiej pod względem wysokości kar finansowych za popełniane na drodze wykroczenia. Z obecnego taryfikatora wynika, że najczęściej płacimy mandaty w wysokości od 200 do 350 złotych. Marek Konkolewski przyznał, że czasami niektórym kierowcom przydałby się zimny prysznic w postaci zdecydowanie wyższego mandatu karnego. Całej rozmowy można posłuchać poniżej:

Czy mandaty w Polsce są za niskie? Aktywiści żądają podwyżek.
Sonda
Czy kary dla piratów drogowych powinny być bardziej surowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki