Nowe przepisy weszły w życie. Kierowcy i piesi muszą to wiedzieć! Nieznajomość prawa szkodzi

2021-06-01 13:56
Przejście dla pieszych
Autor: Policja Przejście dla pieszych

W życie weszły nowe przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, a także wprowadzenie minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

Nowe uprawnienie dla pieszych

We wtorek 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja niesie ze sobą szereg zmian, mających zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Jedna z trzech kluczowych zmian mówi o tym, że pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także wchodzący na „zebrę” ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. Na pieszym spoczywa jednak obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Nowe prawo od 1 czerwca 2021 r. Bezpieczeństwo pieszych na przejściu
Autor: Materiały prasowe Nowe przepisy weszły w życie

Ustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe prawo od 1 czerwca 2021 r. Bezpieczeństwo pieszych na przejściu
Autor: Materiały prasowe Nowe przepisy weszły w życie

Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych

Zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Nowe prawo od 1 czerwca 2021 r. Zakaz używania smartfona na przejściu dla pieszych
Autor: Materiały prasowe Nowe przepisy weszły w życie

Ujednolicenie dopuszczalnej prędkości

Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi teraz 50 km/h (wcześniej między 23:00 a 05:00 prędkość była podwyższona do 60 km/h). Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów nadal wynosi 20 km/h.

Nowe prawo od 1 czerwca 2021 r. Ujednolicenie szybkości w obszarze zabudowanym
Autor: Materiały prasowe Nowe przepisy weszły w życie

Koniec z jazdą na zderzaku

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Tak więc kierujący poruszający z prędkością 100 km/h będzie musiał zachować co najmniej 50 m odległości od poprzedzającego go pojazdu. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze