Na Teslę nie ma bata! Moc nawet 1020 KM! Tesla Model S i Tesla Model X po liftingu - POLSKI CENNIK

2021-01-30 16:20

Tesla znowu to zrobiła! Elon Musk po raz kolejny udowodnił, że produkuje najlepsze elektryczne samochody na świecie. Zasięg i osiągi zmodernizowanych aut - Tesla Model S i Testa Model X, przyprawiają o zawrót głowy. Co dokładnie zmieniło się w tych autach po liftingu? Jaką mocą legitymują się amerykańskie nowości ładowane z gniazdka? Ile kosztują w Polsce nowe Tesle?

Tesla nie patrzy na innych i konsekwentnie robi swoje. Poważnej modernizacji poddane zostały dwa samochody - Tesla Model S i Tesla Model X. Choć auta od strony stylistycznej wyglądają właściwe tak samo, to już ich wnętrza konkretnie zostały zmienione. Zarówno limuzyna, jak i SUV, otrzymały te same daleko idące korekty wystroju w kabinach oraz nowe technologie. Całkowicie przeprojektowane zostały deski rozdzielcze, w których teraz za obsługę odpowiada wielki ekran ustawiony w poziomie, a nie jak to było wcześniej w pionie. Rewolucyjnie wygląda kierownica, która ma kształt wolantu, a w opcji będzie dostępna w tradycyjnym kształcie. Rewolucja jest też za kierownicą. Przy kolumnie nie ma już tradycyjnych manetek od kierunkowskazów, a za sygnalizację skrętu czy zmiany pasa odpowiadają nowe przyciski ulokowane w kierownicy.

Tesla Model X lifting 2021

i

Autor: Tesla Tesla Model X lifting 2021

Wolant zamiast kierownicy

Stosowany do tej pory pionowy ekran został zastąpiony bardziej wysuniętym z deski horyzontalnym ekranem 17-calowym (2200x1300). Wyświetlacz centralny o wysokiej jasności oraz rozdzielczości gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów i wyjątkową czułość. Za kierownicą nie ma też już tego samego cyfrowego, 12,3-calowego wyświetlacza, który przedstawia wiele ważnych informacji. Pojawił się nowy wyświetlacz o lepszej rozdzielczości. Jeszcze jeden dotykowy ekran został wstawiony na końcu tunelu środkowego i jest do dyspozycji pasażerów. Do 10 teraflopa mocy obliczeniowej umożliwia granie w gry w samochodzie na poziomie najnowszych konsol. Zgodność z kontrolerem bezprzewodowym umożliwia grę z dowolnego siedzenia.

Testowaliśmy: Tesla Model 3 potrafi zdumiewające rzeczy! Sprawdziliśmy ją od A do Z - TEST, OPINIA, WIDEO

Według informacji producenta polepszona została jakość wykończenia kabiny. Co ciekawe, projekt deski został tak ciekawie zaprojektowany, że nie widać w ogóle otworów wentylacyjnych. Wyposażenie ma trójstrefową regulację temperatury, wentylowane przednie fotele i filtrację HEPA w standardzie. Obsługa wielu urządzeń Bluetooth, szybkie ładowanie bezprzewodowe nawet dwóch urządzeń z przodu, USB-C dla każdego pasażera z wystarczającą mocą dla laptopa, zapewnia jeszcze większą wygodę. W tylnym chowanym podłokietniku ze zintegrowanym schowkiem pojawia się indukcyjna ładowarka. 22-głośnikowy, 960-watowy system audio z aktywną redukcją szumów ma zapewnić niesamowitą przyjemność czerpana ze słuchania muzyki.

Tesla Model S lifting 2021

i

Autor: Tesla Tesla Model S lifting 2021

Szokujące osiągi

Dzięki najdłuższemu zasięgowi i najszybszemu przyspieszeniu spośród wszystkich produkowanych samochodów elektrycznych, Model S jest najwydajniejszym sedanem, jaki kiedykolwiek powstał. Podobnie jest z Modelem X, który wśród elektrycznych SUV-ów nie ma sobie równych. Dzięki ulepszonej architekturze baterii wersje Plaid jak i Long Range, są w stanie dokonać wielu kolejnych prób na 1/4 mili bez utraty wydajności. Nowa architektura modułu i pakietu termicznego umożliwia szybsze ładowanie i zapewnia większą moc i wytrzymałość w każdych warunkach.

Platforma Dual Motor z napędem na wszystkie koła, zapewnia niesamowity zasięg, a moc napędu wynosi 670 KM. Ważąca 2 tony wersja Long Range w Tesli Model S ma zasięg 663 km zasięgu i przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynoszące 3,2 s (prędkość maksymalna 250 km/h). Tesla Model X natomiast przejeżdża 580 km i „setkę” osiąga w 3,9 s. Mocniejsza odmiana Plaid (przed liftingiem nazwa Performance) z platformą Tri-Motor, napędem na cztery koła i wektorowanym momentu obrotowego, obejmuje trzy niezależne jednostki napędowe. Każda jest z wirnikiem pokrytym karbonem, który utrzymuje pełną moc wyjściową aż do prędkości maksymalnej. Moc układu w szczytowym momencie wynosi aż 1020 KM! Tesla Model S Plaid ważąca 2162 kg ma zasięg 628 km i 0-100 km/h osiąga w 2,1 s (prędkość maksymalna 322 km/h)! W Tesli Model X Plaid ważącej ponad 2,4 tony czas przyspieszenia do „setki” to natomiast 2,9 s, (prędkość maksymalna 262 km/h), a zasięg wynosi maksymalnie 547 km.

Tesla Model S - CENA w POLSCE

Nowe Tesle można już zamawiać. Pierwsze auta trafią do klientów na przełomie lata i jesieni. W polskim cenniku odświeżona Tesla Model S w najtańszej wersji Long Range pozwalająca przejechać 663 km na jednym ładowaniu, kosztuje od 395 990 zł. Odmiana Plaid osiągająca „setkę” w 2,1 sekundy z zasięgiem 628 km kosztuje 529 990 zł. Topowa wersja Plaid+ kosztuje 614 490 zł.

Tesla Model X - CENA w POLSCE

Tesla Model X z tymi samymi układami napędowymi co Tesla Model S, nie występuje w wersji Plaid+. Odmiana Long Range przejeżdżająca 580 km na pełnym ładowaniu kosztuje 434 990 zł. Mocniejsze wydanie Plaid o zasięgu 547 km to wydatek 529 990 zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE