Nawet 600 km zasięgu! Elektryczny Ford Mustang Mach-E dla Europy

2020-02-17 10:26 Rafał Mądry

W pełni elektryczny Ford Mustang Mach-E podsyca apetyt na pojazdy elektryczne w Europie. Wszystko za sprawą czysto elektrycznego zasięgu wynoszącego nawet do 600 km. Do tego stała łączność z internetem i zdalne aktualizacje pojazdu. Auto zadebiutowało w Europie i trafi do sprzedaży w tym roku.

Debiut nowego Mustanga Mach-E w europejskiej wersji miał miejsce w Londynie. W pełni elektryczny Ford o przewidywanym, czysto elektrycznym zasięgu jazdy do 600 km (zgodnie z wymogami testu WLTP) ma za zadanie zmienić podejście klientów do ograniczonego zasięgu jazdy i zapoczątkować erę szybko rosnącej oferty zelektryfikowanych pojazdów Forda. Tak duży zasięg ma pozwolić klientom bez stresu wyjeżdżać w długie podróże. Pojazd trafi do sprzedaży w bieżącym 2020 roku, a pierwsi nabywcy odbiorą swoje auta jeszcze przed końcem roku. Ceny w Polsce na razie nie są jeszcze znane.

Sprawdziliśmy: Czy Ford Mustang może być autem rodzinnym? Dla chcącego nic trudnego

Auto jest SUV-em, ma napęd na cztery koła, a elementami stylistycznymi nawiązuje do kultowego Mustanga i pokazuje otwartość marki Ford na innowacje i zaangażowanie w rozwój aut bezemisyjnych. Zespoły inżynierów Ford of Europe były zaangażowane w projekt od samego początku, aby zapewnić architekturę pojazdu, właściwości mechanizmów i oprogramowania, które wspierają potrzeby europejskich klientów.

Ford Mustang Mach-E
Autor: Ford Ford Mustang Mach-E

Specyfikacje sprężyn zawieszenia i amortyzatorów Mustanga Mach-E, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, elektroniczna kontrola stabilności i ustawienia napędu na wszystkie koła zostały dostosowane do europejskich dróg i stylów jazdy.

Nie przegap: TEST, OPINIA - Ford Fiesta ST 1.5 EcoBoost 200 KM 6MT

Trzy unikalne tryby jazdy - Whisper (szept), Engage (emocje) i Unbridled (nieokiełznanie) pozwolą dostosować charakter auta do preferencji kierowcy. Każdy tryb zmienia dynamikę jazdy, nastrojowe oświetlenie i dynamiczne animacje zestawu wskaźników, aby dopasować je do aktualnych potrzeb. Co ciekawe nawet odgłosy pojazdu są regulowane, aby zapewnić autentyczne, w pełni elektryczne doznania.

Szczytowa moc ładowania 150 kW pozwala osiągnąć zasięg jazdy do 93 km po 10 minutach ładowania na stacji szybkiego ładowania. Szacuje się, że Mustang Mach‑E ze standardowym zasięgiem będzie potrzebował 38 minut na doładowanie akumulatora od 10% do 80% pojemności przy korzystaniu ze stacji szybkiego ładowania prądem stałym. Producent aby zoptymalizować ładowanie będzie użytkownikom proponować odpowiednie rozwiązanie - chodzi o ładowarkę Ford Connected Wallbox, która zapewnia pięciokrotnie większą moc ładowania, niż typowe domowe gniazdko. Szacunkowy średni zasięg wyniesie 62 km na każdą godzinę ładowania dla wersji samochodu z rozszerzonym zasięgiem i napędem na tylne koła.

Ford Mustang Mach-E
Autor: Ford Ford Mustang Mach-E

Dzięki łączności zapewnianej przez pokładowy modem FordPass Connect, Mustang Mach-E może być stale ulepszany poprzez zdalne dostarczanie bezpiecznych aktualizacji, które mogą poprawić osiągi pojazdu oraz system komunikacji i rozrywki SYNC nowej generacji.

Testowaliśmy: Nowy Ford Puma to stadny zwierzak i jest znacznie lepszy od poprzednika - TEST

SYNC nowej generacji wykorzystuje uczenie maszynowe, aby szybko poznać preferencje kierowcy i z czasem poprawiać swoje reakcje. 15,5‑calowy ekran i prosty interfejs oznacza rezygnację ze skomplikowanego menu, co ułatwi dostęp do różnych funkcji za pomocą dotykowego sterowania i kontekstowego rozpoznawania mowy. Dzięki łączności w chmurze, system wprowadza także kompatybilność bezprzewodową z aplikacjami Apple CarPlay, Android Auto i AppLink ze smartfonów i urządzeń mobilnych.

Najnowsze