Nowa Toyota Land Cruiser 2022. Terenówka zaprojektowana od początku - ZDJĘCIA

2021-06-10 9:37
2022 nowa Toyota Land Cruiser
Autor: Toyota Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser cieszy się ugruntowaną opinią legendy off-roadu, a jej historia sięga 70 lat wstecz. W tym czasie do klientów trafiło ponad 10 milionów egzemplarzy w 170 krajach i regionach. Japończycy od podstaw opracowali nową generację niezłomnej terenówki, która poważnie zmieniła się pod każdym względem.

Nowa generacja Toyoty Land Cruiser zadebiutowała w linii Station Wagon – model 300 Series. Został zaprezentowany podczas światowej premiery on-line, zorganizowanej w Dubaju. Nowy flagowy terenowy samochód w gamie Toyoty to pierwszy Land Cruiser z linii Station Wagon od premiery LC 200 Series w 2007 roku. Samochód został zaprojektowany całkowicie od początku – zakres zmian jest bezprecedensowy dla tego modelu. Wraz z nowym Land Cruiserem 300 Series Toyota jeszcze bardziej umacnia swoją renomę lidera jakości, trwałości i niezawodności. Samochód ma także większe możliwości terenowe i daje lepsze odczucia podczas jazdy po asfaltowych drogach. Silniki, przekładnia i platforma są zupełnie nowe. Zapewniają skokowy wzrost poziomu właściwości jezdnych – zarówno na drogach, jak i w najtrudniejszych warunkach terenowych.

Zobacz również: Nie do zatrzymania w terenie! Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D AWD 6AT Executive - TEST, OPINIA

Toyota w swoim komunikacie prasowym informuje, że innowacje i udoskonalenia oraz zastosowane po raz pierwszy na świecie nowe technologie nie ograniczają niezawodności samochodu. Kierowcy mogą liczyć zarówno na świetne osiągi, jak i na niezrównaną trwałość, dzięki którym nowy Land Cruiser jak żaden inny zapewni im bezpieczną i niezawodną podróż w każdych warunkach.

Nowy Land Cruiser 300 Series to pierwszy model zbudowany na platformie GA-F z serii TNGA (Toyota New Global Architecture). Jest to pierwsza platforma w architekturze TNGA z konstrukcją ramową. Platforma GA-F zapewnia wyjątkowe możliwości terenowe, przynosząc jednocześnie dodatkowe korzyści w zakresie sztywności nadwozia, wytrzymałości i stabilności, a także komfortu jazdy po utwardzonych drogach. Stanowi świetny fundament dla nowych technologii, a przy tym ograniczyła masę samochodu, obniżyła jego środek ciężkości, zwiększyła bezpieczeństwo bierne i otworzyła nowe możliwości przed projektantami nadwozia i wnętrza.

Rama, na której samochód został oparty, została przeprojektowana, tak aby połączyć redukcję masy z większą sztywnością. Nowy Land Cruiser 300 Series jest o 200 kg lżejszy od poprzednika. Nowe zawieszenie zostało dopracowane podczas testów z udziałem mistrzów kierownicy Toyoty oraz doświadczonych kierowców Rajdu Dakar. Celem było stworzenie auta terenowego, którego ogromne możliwości off-roadowe idą w parze z łatwością prowadzenia i precyzyjną kontrolą nad samochodem – zarówno w terenie, jak i na asfalcie.

2022 nowa Toyota Land Cruiser
Autor: Toyota Toyota Land Cruiser

Inżynierowie i kierowcy testowi skupili się na odpowiednim dostrojeniu zawieszenia, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność opon do podłoża. Trzymanie się drogi dodatkowo zwiększa pierwszy na świecie układ dynamicznego zawieszenia Electronic Kinetic Dynamic Suspension System (E-KDSS). Dla twórców nadwozia nowego Land Cruisera priorytetem było zachowanie jego możliwości off-roadowych, dlatego samochód ma te same wymiary co LC 200 Series – dotyczy to zarówno długości i szerokości, jak i rozstawu osi oraz kątów natarcia i zejścia ze wzniesienia.

Przeczytaj: Cywilne rajdówki! Toyota GR Yaris GR-FOUR & Toyota Celica ST205 GT-FOUR - ZDJĘCIA

Nowy Land Cruiser to pierwszy samochód, w którym zastosowano zaawansowany Multi-Terrain Monitor, który wyświetla w czasie rzeczywistym obraz zarówno bezpośredniego otoczenia samochodu oraz każdego koła, jak i nawierzchni drogi pod autem. System Multi-Terrain Select automatycznie ocenia rodzaj nawierzchni i dostosowuje do niej tryb jazdy.

Lepsza dynamika i pewne prowadzenie to efekt zastosowania nowych silników V6 twin-turbo – benzynowego o pojemności 3.5 l oraz 3.3-litrowego silnika Diesla. Obie jednostki wyróżniają się wiodącymi w klasie osiągami i kulturą pracy na poziomie klasycznego V8. Współpracuje z nimi nowa 10-stopniowa automatyczna skrzynia biegów, która przyczynia się do redukcji zużycia paliwa i emisji CO2 o 10 procent w porównaniu z aktualnym Land Cruiserem 200 Series.

2022 nowa Toyota Land Cruiser
Autor: Toyota Toyota Land Cruiser

Nowa stylistyka nadwozia pozostaje wierna tradycji Land Cruisera i jego pozycji jako flagowej terenówk. Mocne, oszczędne linie samochodu dają wyraz ogromnej sile samochodu terenowego, nadając mu większą dojrzałość i wyrafinowanie. Wnętrze opracowane według nowego projektu ma wyższą jakość sensoryczną. Kierowca i pasażerowie mogą czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie, bez względu na to, z jak surowymi warunkami jazdy w terenie muszą się zmierzyć.

Nowy model został znacząco udoskonalony pod względem bezpieczeństwa. Ma na to wpływ zarówno jeszcze większa solidność i sztywność konstrukcji, jak i zaawansowane systemy bezpieczeństwa w trudnych warunkach oraz systemy bezpieczeństwa czynnego i wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense drugiej generacji. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych (w dzień i w nocy) oraz rowerzystów (w dzień) otrzymał nową funkcję zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach. Wykrywa ona różnego rodzaju zagrożenia zderzeniem, zarówno ze strony innych pojazdów wjeżdżających na skrzyżowanie, jak i pieszych przechodzących przez jezdnię, na którą samochód wjeżdża podczas skrętu. Nowy Land Cruiser otrzymał także nowy system Parking Support Brake, który wykrywa przeszkody przed i za samochodem podczas wolnej jazdy po parkingu. Zapobiega także kolizjom z innymi pojazdami i pieszymi podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego.

Rynkowa premiera nowego Land Cruisera 300 Series będzie miała miejsce latem 2021 roku. Nowy model nie będzie dostępny w Europie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze