Nowe BMW 545e xDrive łączy klasykę z postępem. Hybrydowa limuzyna ma 3-litrowe R6 - WIDEO, GALERIA

2020-08-12 12:44 Jan Guss-Gasiński

Zelektryfikowana rodzina BMW rośnie w zatrważającym tempie. Tym razem oferta hybryd plug-in poszerzy się o limuzynę 545e xDrive, która łączy klasykę z postępem technologicznym. Pod maskę odświeżonej "piątki" trafi rzędowa szóstka o pojemności 3 litrów. Sportowe osiągi, komfort i ponad 50 kilometrów na samym prądzie — brzmi rewelacyjnie?

BMW serii 5 po liftingu pojawiło się w nowej wersji hybrydowej o oznaczeniu 545e xDrive. Mocniejszą i zarazem oszczędną limuzynę napędza rzędowa, podwójnie doładowana "szóstka" o pojemności 3 litrów, która generuje 286 KM. Wspomagać ją będzie elektryczny motor generujący moc 109 KM (80 kW), co w efekcie przekłada się na łączną moc systemowa na poziomie 394 KM i 600 Nm maks. momentu obrotowego.

Sprawdź: Spore zmiany w BMW serii 5 po liftingu. Elektryfikacja nie zabrała nam V8

Ciężka i szybka

Za przenoszenie napędu na wszystkie cztery koła odpowiada w tym wydaniu 8-stopniowa skrzynia automatyczna Steptronic. Prędkość maksymalna nowej hybrydy plug-in została zablokowana elektronicznie do 250 km/h, natomiast maksymalna prędkość w trybie elektrycznym to 140 km/h. Sprint od 0 do 100 km/h to kwestia 4,7 sekundy. Jak na 2-tonowego sedana, to bardzo dobre osiągi.

Prawie 60 km na prądzie

Akumulatory w nowej "piątce" mają pojemność 12 kWh, a to według założeń producenta ma pozwolić na pokonanie do nawet 57 km w trybie czysto elektrycznym. Oznacza to, że przy pomocy gniazdka lub ładowarki codzienne zadania na mieście będziemy mogli załatwić bez konieczności jazdy na benzynie.

(2021) BMW 545e xDrive PHEV
Autor: BMW (2021) BMW 545e xDrive PHEV

Ciekawe dodatki

Podobnie jak inne auta elektryczne czy zelektryfikowane w gamie BMW, nowe 545e xDrive będzie emitować w trybie bezemisyjnym specyficzny dźwięk, aby nikt przez przypadek nie wpadł nam pod koła. Z ciekawszych rzeczy można wyróżnić także opcjonalne, zaawansowane laserowe reflektory czy system eDrive Zone, który automatycznie przełączy auto w tryb bezemisyjny, kiedy wjedziemy do strefy zamieszkania.

Przepis na sukces?

Niestety na informacje dotyczące polskich cen i wyposażenia podstawowego wariantu oraz opcjonalnego wyposażenia, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Nie ulega jednak wątpliwości, że nowe BMW 545e xDrive jest bardzo obiecującym i kompletnym produktem, ponieważ łączy w sobie oszczędności potężnego diesla (540d xDrive) i osiągi oraz dźwięk benzyniaka (540i xDrive)