Nowe radiowozy z hasłem „Pomagamy i Chronimy” na masce. Tak to wygląda

2021-09-21 10:47

Policyjna flota wzbogaciła się o nowe elektryczne samochody Kia e-Niro. Pojazdy włączone do służby Lubuskiej Policji otrzymały nowy element oznakowania, stosowany na radiowozach dopiero od niedawna. Mowa o sentencji „Pomagamy i Chronimy” umieszczonej wokół logo policyjnej gwiazdy, zawierającej w grafice numer alarmowy 112.

Do floty Lubuskiej Policji dołączyły dwa elektryczne samochody. Oznakowane auta Kia e-Niro nabyto dzięki umowie zawartej przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, który dofinansował zakup. Na ten cel przeznaczono prawie 400 tysięcy złotych. Nowe pojazdy zostały już przekazane funkcjonariuszom i są gotowe do wykorzystania w codziennej służbie społeczeństwu. Jeden pojazd trafił policjantów z Zielonej Góry, a drugi odebrali funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Samochody legitymują się mocą 204 koni mechanicznych. Wyposażono je w automatyczną skrzynię biegów oraz baterie o mocy 64 kilowatogodzin, co pozwala na pokonanie około 455 km na jednym ładowaniu. Poziom siły odzysku energii z hamowania może być regulowany za pomocą łopatek znajdujących się przy kierownicy. Auta są ekologiczne i nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla. Radiowozy mają bogate wyposażenie. O bezpieczeństwo jazdy dbają systemy: stabilizacji toru jazdy ESC, wspomagające pokonywanie podjazdów HAC, podpowiedzi ruchu kierownicy VSM, autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania samochodów, pieszych i rowerzystów FCA, a także asystenta jazdy w korku LFA, aktywny tempomat z automatyczną regulacją odległości i funkcją „stop and go” SCC oraz kamery cofania i czujniki parkowania. 

Pojazdy otrzymały nowy charakterystyczny element oznakowania. Mowa o sentencji „Pomagamy i Chronimy” umieszczonej wokół logo policyjnej gwiazdy, zawierającej w grafice numer alarmowy 112. Sentencja ta została wyłoniona w konkursie, który był rozstrzygnięty w 2016 roku. Teraz motyw jest umieszczany między innymi na maskach oznakowanych radiowozów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE