Nowe zjawisko na rynku - wzrost zakupu samochodów przez osoby starsze

2020-09-11 11:27 Rafał Mądry
wzrost zakupu samochodów przez osoby starsze
Autor: Shutterstock wzrost zakupu samochodów przez osoby starsze

Na rynku samochodów używanych pojawiło się nowe zjawisko. W ostatnich miesiącach powiększa się grono starszych kierowców kupujących samochód. Dzieje się tak zwłaszcza w większych miastach, w których występuje duże skupienie ludzi. Wszystko z powodu obaw przed zarażeniem się koronawirusem.

W czasie pandemii wirusa COVID-19 kierowcy częściej używają samochodów jako środka transportu. W związku z tym, wraz z ogólną skłonnością do podróżowania indywidualnego, rośnie zainteresowanie samochodami używanymi. Co ciekawe, zakupem pojazdu interesują się osoby, które do tej pory żyły bez samochodu.

Starsze osoby przesiadają się do aut

Jak informuje AAA Auto (jeden z największych dealerów używanych samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej), w ostatnich miesiącach odnotowane zostało zainteresowanie autami wśród kierowców w starszym wieku, posiadających prawo jazdy, ale nie jeżdżących autami od wielu lat.

Dowiedz się: TOP 10 nowych aut kupowanych sierpniu w Polsce

Ci ludzie często przez kilkadziesiąt lat żyli bez samochodu, ponieważ wystarczał im transport publiczny. Ale to się teraz zmienia, a szczególnie osoby starsze są bardziej świadome wyższego ryzyka dla zdrowia związanego z podróżami masowymi z nieznajomymi. Dla nich samochód staje się ruchomą zasłoną. Starsi kierowcy zazwyczaj koncentrują się na samochodach z minimalnym wyposażeniem i najprostszą obsługą. W większości przypadków wystarcza im klimatyzacja, wspomaganie kierownicy i radio

– powiedział Petr Vaněček, Dyrektor Operacyjny sieci AAA Auto.

Jakie auta wybierają starci kierowcy

Ze statystyk AAA Auto wynika, że większość starszych kierowców preferuje mniejsze samochody typu hatchback z silnikiem benzynowym, które na krótkich trasach są bardziej niezawodne i rekompensują większe zużycie paliwa, niższymi kosztami obsługi. Z uwagi na obniżenie kosztów ubezpieczenia, wybierane są jednostki o mniejszej pojemność silnika i niższej mocy. Starci kierowcy szukając samochodu biorą także pod uwagę takie czynniki, jak: wygodne wsiadanie do kabiny, wyższa pozycja za kierownicą i dobra widoczność na boki.

Kłopotliwe nowe technologie

Niestety istnieją dwa główne zagrożenia związane z nabyciem samochodu w podeszłym wieku. Pierwszy to brak doświadczenia w jeździe pojazdem, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Drugi to technologie stosowane we współczesnych samochodach, które mogą utrudniać kierowanie samochodem osobom w starszym wieku, co jest spowodowane brakiem znajomości nowoczesnych rozwiązań i ich obsługi.

Najnowsze