Nowego Mercedesa-AMG uruchomisz z ryknięciem. Wszystko za pomocą jednej sztuczki - WIDEO

2019-12-03 8:29 Jan Guss-Gasiński
Mercedes-AMG A 45 4MATIC+ (2020)
Autor: Mercedes-Benz Mercedes-AMG A 45 4MATIC+ (2020)

Blisko dwa lata temu Ford Motor Company przy okazji premiery poliftowego Forda Mustanga zaprezentował nowy, cichy tryb pracy układu wydechowego, który w Ameryce przybrał nazwę "tryb uprzejmego sąsiada". Zadaniem tej funkcji było uruchomić 5-litrowe V8 najciszej, jak jest to możliwe, aby nie zakłócać snu innym osobom. Mercedes — jak się okazuje — idzie w zupełnie przeciwną stronę, co potwierdziło się po premierze nowych modeli AMG.

O co chodzi? Otóż wraz z pojawieniem się pewnej ukrytej funkcji, właściciele sportowych wariantów mogą uruchomić samochód na dwa sposoby — głośno, albo znacznie głośniej. Obydwa się to za pomocą jednej z dwóch manetek do zmiany biegów, które znajdują się za kierownicą. Przed uruchomieniem auta wypadałoby również przestawić układ napędowy w tryb "Sport +".

Sprawdź: Mercedes-AMG C 63 utraci V8 na rzecz 2-litrowej benzyny? Affalterbach rozpoczyna elektryfikacje swoich modeli

Co należy zrobić?

Zwykle przy uruchamianiu auta wystarczy położyć nogę na pedale hamulca i wcisnąć przycisk zapłonu, natomiast jeżeli chcemy zwrócić uwagę wszystkich z okolicy, przy wciskaniu przycisku należy przytrzymać jedną z łopatek zmiany biegów. Wówczas silnik podczas rozruchu podkręci obroty do 2100 obr./min., zamiast domyślnych 1600 obr./min.

W polskich komunikatach prasowych Mercedes-AMG nie chwali się tą funkcją, jednak na innych rynkach mówi się na nią "Emotion Start". Ciężko powiedzieć w ilu modelach naprawdę jest ona dostępna, jednak wszystko wskazuje na to, że sztuczka powinna działać we wszystkich najnowszych i poliftowych modelach.

Zobacz: AMG Brand Center w Gdańsku to jedyny taki salon w Europie! Są w nim wszystkie nowości AMG. My już je widzieliśmy - GALERIA

Czy to potrzebne? Zdecydowanie nie, ale trzeba pamiętać, że branża motoryzacyjna lubi tego typu gadżety - a zwłaszcza inżynierowie z Affalterbach.