Nowy pojazd dla wojska marki Kia. Takie auta służą w Korei Południowej od 2016 roku

2021-02-23 12:26 Rafał Mądry

Light Tactical Cargo Truck oraz podwozie do zabudowy. Kia opracowała nowy pojazd z przeznaczaniem do ciężkich zadań. Konstrukcja zoptymalizowana na potrzeby wojskowe, ma pozwolić na mobilność w trudnym terenie oraz trwałość i funkcjonalność w każdych warunkach. Auto zostało zaprezentowana na wystawie przemysłu zbrojeniowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Kia Corporation – podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Zbrojeniowego (IDEX) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, największej międzynarodowej wystawie tego typu na Bliskim Wschodzie i w Afryce – prezentuje nowy lekki koncepcyjny pojazd taktyczny oraz podwozie do zabudowy. 

Zobacz też: Nowy rok, nowa Kia! Koreańska marka zmienia logo i zapowiada DUŻE zmiany

Pojazd tego typu jest ważnym elementem systemu obronny każdej armii. Kia dostarcza go armii Korei Południowej od 2016 roku. Nowy, czteromiejscowy, lekki samochód ciężarowy prezentowany na targach IDEX ma odważny design i jest wyposażony w przedział do transportu żołnierzy oraz uzbrojenia. Atrakcyjny design i doskonała wszechstronność nowych pojazdów mogą przełożyć się na nowe zamówienia aut wojskowych marki Kia. Podczas targów IDEX, oprócz koncepcyjnego Light Tactical Cargo Truck, Kia prezentuje również podwozie do zabudowy, które może służyć do budowy innego typu pojazdów opancerzonych. Układ napędowy i solidna rama dają wyobrażenie o możliwych zastosowaniach tej platformy.

Kia Light Tactical Cargo Truck
Autor: Kia Kia stworzyła pojazd wojskowy

Kia Light Tactical Cargo Truck

Koncepcyjny Light Tactical Cargo Truck został opracowany przez markę Kia w ścisłej współpracy z administracją rządową, która tworzy program rozwoju obrony narodowej. Modułowe podwozie pozwala oferować pojazd w wariancie standardowym oraz jako model z przedłużonym rozstawem osi, a także odmiany opancerzone i nieopancerzone, samochody do celów dowództwa taktycznego i rozpoznania terenu, pojazdy uzbrojone i wiele innych.

Wyróżniający się czteroosobową kabiną Light Tactical Cargo Truck został zaprojektowany na potrzeby sił zbrojnych i zapewnia doskonałą mobilność w trudnym terenie oraz trwałość i funkcjonalność w każdych warunkach. Samochód nieopancerzony z długim rozstawem osi może być wyposażony w zabudowę, którą można dostosować do różnych potrzeb, takich jak skrzynia ładunkowa, mobilny warsztat czy centrum łączności. Pojazd może przewieźć dziesięciu w pełni uzbrojonych żołnierzy oraz, w tylnej części, do trzech ton ładunku.

Do napędu służy 225-konny silnik wysokoprężny, który spełnia normę Euro 5. Napęd jest przenoszony na cztery koła za pośrednictwem nowoczesnej, 8-biegowej przekładni automatycznej. Ciężarówka jest wyposażona w niezależne zawieszenie, klimatyzację, mechanizm różnicowy o ograniczonym tarciu, opony typu run-flat oraz w elektromagnetyczny system zakłócający namierzanie.

Najnowsze