Obwodnica Nakła nad Notecią już w budowie

2013-07-30 22:14

Kolejne miasto w Polsce będzie mogło się poszczycić obwodnicą - tym razem to Nakło nad Notecią. Właśnie ruszyły prace, których efektem ma być wyczekiwany drogowy obiekt. Dzięki niemu miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim przestanie być nękana przez ciężarówki, a sam ruch samochodowy ulegnie zmniejszeniu.

"Społeczności miasta i gminy Nakło gratuluję odwagi i determinacji. Zdecydowaliście się na budowę tej bardzo potrzebnej drogi, choć wiadomo, że budować trzeba będzie w trudnym, podmokłym terenie, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Rolą samorządu województwa jest wspieranie lokalnych inicjatyw, zwłaszcza, jeśli mają pozytywny wpływ na przemiany nie tylko gminie czy powiecie, ale i w całym regionie" - tymi słowami marszałek woj. kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki, dał sygnał do rozpoczęcia budowy obwodnicy Nakła nad Notecią.

>>> Bygdoszcz: Jazda buspasem będzie możliwa dla samochodów? <<<

Budowana obwodnica będzie stanowić część drogi wojewódzkiej nr 241. Przebiegnie przez tereny bagniste oraz torfowiska, dlatego też jej konstrukcja wymaga głębokiego wbicia słupów betonowych, co podnosi koszty inwestycji. Dzięki niej z centrum miasta znikną uciążliwe i niebezpieczne dla mieszkańców pojazdy ciężarowe oraz zmniejszy się ilość samochodów przejeżdżających przez Nakło.

Projekt budowy zakłada oświetlenie obwodnicy i wyposażenie jej w ekrany akustyczne, a jej wykonawcą jest firma Eurovia. Jeżeli wszystko pójdzie według harmonogramu to prace skończą się w styczniu 2015 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 52 mln zł, jednak połowa wydatków zostanie pokryta ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.