Odcinkowy pomiar prędkości na A1 został wyłączony! Ale uwaga, nie wszędzie!

2021-09-10 15:06
Odcinkowy pomiar prędkości
Autor: GDDKiA Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1

Odcinkowy pomiar prędkości działający od stycznia 2021 roku na remontowanej autostradzie A1, został częściowo wyłączony. W dniu 6 września dezaktywowany został pomiar na jednym z dwóch obszarów, a GDDKiA tłumaczy dlaczego tak się stało. Na którym odcinku system nie działa, a gdzie wciąż trzeba mieć się na baczności?

Budowa czterech z pięciu odcinków autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową zmierza ku finałowi. Obecnie kierowcy na całym około 80-kilometrowym odcinku korzystają z nowej jezdni, a przed końcem bieżącego roku będą mieli do dyspozycji obie jezdnie pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim oraz Kamieńskiem i początkiem obwodnicy Częstochowy. Zbliżający się koniec prac na trasie głównej i związane z tym zmiany w czasowej organizacji ruchu wpłynęły na decyzję o stopniowej likwidacji odcinkowego pomiaru prędkości (OPP). Usunięty już został OPP na dłuższym z remontowanych odcinków (ok. 40-kilometrowy fragment przyszłej A1 pomiędzy węzłami Kamieńsk w woj. łódzkim oraz Mykanów w woj. śląskim.).

Jak czytamy w komunikacie prasowym GDDKiA, system ten postawiono czasowo, aby zmusić kierowców do przestrzegania obowiązującego ograniczenia prędkości na placu budowy. Zadaniem OPP było uspokojenie i upłynnienie jazdy, ale przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwo zarówno uczestników ruchu, jak i pracowników budowy. Przez ten czas system zarejestrował blisko 200 tysięcy wykroczeń. Choć OPP na około 40-kilometrowym odcinku już nie działa, nadal obowiązuje na tej trasie ograniczenie prędkości do 70 km/h. Warto natomiast wiedzieć, że na drugim, 16-kilometrowym odcinku pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim odcinkowy pomiar prędkości nadal funkcjonuje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE